Regeneracja osuszaczy powietrza.

by:

Motoryzacja

Praktycznie w każdym samochodzie, a już w szczególności w samochodach ciężarowych znajdziemy układ osuszania powietrza. W przypadku pojazdów ciężarowych będzie to jeden ze zdecydowanie najważniejszych elementów całego układu pneumatycznego, gwarantujący obniżenie ciśnienia powietrza doprowadzanego do sprężarki, dzięki czemu, elementy wykorzystujące sprężone powietrze w samochodzie, nie będą narażone na uszkodzenia powodowane korozją. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kwestii pracy osuszacza, oraz całego układu pneumatyki w samochodach, aby zapewnić sobie prawidłową pracę całego układu i możliwie jak najniższe koszty eksploatacji.

Elementy pracujące przy zastosowaniu sprężonego powietrza.

Jeśli chodzi o elementy pojazdu ciężarowego, wykorzystujące do swojej pracy sprężone powietrze, to będzie to przede wszystkim układ hamulcowy, oraz wszelkiego rodzaju siłowniki, zapewniające prawidłowy poziom funkcjonalności pojazdu. Kwestią nadrzędną będzie tutaj to, aby sprężone powietrze dostarczane do tych elementów charakteryzowało się niskim poziomem wilgotności, poniżej 21%, bowiem wszelkie wyższe wartości, będą już przyczyniać się do powstawania korozji, skutkiem czego, elementy te, z biegiem czasu będą niestety nadawać się do naprawy bądź kompletnej wymiany. O wiele lepszym, więc i bardziej oszczędnym rozwiązaniem jest stały monitoring pracy osuszacza, dzięki czemu, przy jego prawidłowej pracy i prawidłowym osuszaniu powietrza, nie będziemy mieć do czynienia z wspomnianymi zagrożeniami. Nowoczesne osuszacze będą posiadać odpowiednie systemy monitorujące, natomiast w przypadku urządzeń starszych, trzeba będzie się tym zająć osobiście, kontrolując wskazania manometru w układzie osuszacza.

Usuwanie uszkodzeń osuszacza.

Oczywiście bardzo ważnym będzie nie tylko monitorowanie prawidłowości pracy osuszacza, ale także szybkie i bezproblemowe usuwanie ewentualnych jego uszkodzeń. Chodzi nam tutaj przede wszystkim o to, aby w przypadku wychwycenia jakichkolwiek niezgodności, mieć możliwość jak najszybszego ich usuwania. W tym celu niezbędna będzie jednak odpowiednie firma zajmująca się regeneracją osuszaczy, gdzie będziemy mogli odstawić uszkodzone osuszacze, nadające się jeszcze do regeneracji. Z reguły zresztą bywa tak, iż wcześnie wychwycone nieprawidłowości będą nadawały się do regeneracji, natomiast uszkodzenia bardziej długotrwałe, niestety będą predestynować osuszacz do wymiany na nowy. Będzie się to rzecz jasna wiązać z wyższymi kosztami przywrócenia prawidłowej pracy pojazdu, niemniej jednak jest absolutnie niezbędnym, abyśmy zagwarantowali sobie prawidłową pracę układu osuszania powietrza, co będzie się także przekładać na ograniczenie kosztów eksploatacyjnych całego pojazdu. Jednym słowem, trzeba tutaj przyznać, iż osuszacz powietrza będzie stanowić jeden z ważniejszych elementów w przypadku pojazdów ciężarowych przede wszystkim, wobec czego utrzymanie go w dobrym stanie technicznym, będzie kwestia wręcz kluczową dla poprawnej eksploatacji pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *