Profesjonalne ubrania z ogrzewaniem na polowanie.

by:

Rozrywka

Wśród odzieży dla myśliwych, pojawia się ostatnio zupełnie nowy trend. Coraz większa część myśliwych, szczególnie tych, którzy bardzo aktywnie uczestniczą w polowaniach w sezonie zimowym, decyduje się na ubrania z ogrzewaniem. Jest to nowoczesna odzież z wewnętrznymi grzałkami z kompozytów węglowych. Zapewnia dodatkowe dogrzewanie ciała w trakcie intensywnej jego ekspozycji na chłód. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii wykorzystania ubrań z ogrzewaniem na polowaniach, bowiem może się okazać to bardzo korzystnym. Mimo, iż obecnie cena zakupu tego typu ubrań wcale nie należy do najbardziej zachęcających.

Ubrania z ogrzewaniem i ich działanie.

Jak już wspomnieliśmy, w tym przypadku wewnątrz materiału wszyte są grzałki wykonane z kompozytów węglowych. W każdym elemencie odzieży zaprojektowane są one w zupełnie innych miejscach. Przede wszystkim skupia się to na dogrzewaniu najbardziej newralgicznych miejsc. Tak więc w przypadku bluz wszelkiego rodzaju, znajdziemy na przykład grzałki wszyte na klatce piersiowej, oraz na plecach. Każda z nich posiada własny akumulator. Jego pełne naładowanie pozwala nam na eksploatację nawet do 6 godzin, w najniższym trybie ogrzewania. Jeśli chodzi o odzież grzejącą dostarczaną przez firmę Nornic Heat, to poziomy ogrzewania prezentują się następująco

  • Zielony – niski – temperatura 40 stopni Celsjusza – czas pracy do 6 godzin
  • Żółty – średni – temperatura 46 stopni Celsjusza – czas pracy do 4 godzin
  • Czerwony – wysoki – temperatura 52 stopnie Celsjusza – czas pracy do 2,5 godziny.

Oczywiście wartości te są przybliżone, bowiem w przypadku poszczególnych elementów odzieży z ogrzewaniem mogą się od siebie różnić. Niemniej jednak jest to swego rodzaju wyznacznik, pokazujący nam, jak długo możemy wykorzystywać dodatkowy system wewnętrznego ogrzewania organizmu.

Dobieramy ubrania z ogrzewaniem.

Warto sobie tutaj powiedzieć, iż tego typu ubrania z ogrzewaniem są na chwilę obecną bardzo kosztowne. Wobec tego tez, raczej nie ma większego sensu kupowanie ich bez wyraźnego powodu. Jedynym zaś powodem może tutaj być regularne polowanie w sezonie zimowym. Jeśli zaliczamy w czasie zimy 2-3 wyjścia na polowanie to zakup jest absolutnie nieuzasadniony. No chyba, że po prostu nie wiemy co robić z pieniędzmi. Koszt zakupu jednego, najtańszego elementu (wkładki grzejące do butów, rękawice) to około 300 PLN. Jeśli zaś chcielibyśmy kupić bluzę czy też kamizelkę grzejącą, to trzeb asie liczyć z wydatkiem rzędu nawet tysiąca złotych. Tak wysokich kosztów nie ma sensu ponosić do amatorskiego zastosowania.

Generalnie rzecz więc ujmując, ubrania z ogrzewaniem to zupełna nowość. Przeznaczone do profesjonalnego zastosowania przez osoby dość aktywnie narażające swoje ciało na chłód i mróz. Przede wszystkim będą to myśliwi, ale także leśnicy, turyści, niekiedy fotografowie. Ubrania z ogrzewaniem wykorzystywane są także przez służby mundurowe, takie jak chociażby straż graniczna. Jest to więc nowoczesna technologia, która pomału zaczyna się wdzierać do użytku. Zanim jednak ceny będą stać na tak wysokim poziomie, raczej nie ma co liczyć na jej upowszechnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *