Nagłośnienie domowego systemu audio

by:

Rozrywka

Każdy z nas posiada w swoim salonie z całą pewnością dobrej klasy telewizor, zapewniający nam doskonałe wrażenia wizualne podczas oglądania filmów. Niestety bardzo często zapominamy o tym, iż twórcy filmów inwestują także olbrzymie sumy w efekty audio, a co za tym idzie, nasz odbiór filmów, bez odpowiedniego sprzętu audio w salonie, staje się o wiele uboższy. Zresztą wystarczy wybrać się do kina, aby poczuć co to znaczy prawdziwy dźwięk. Możemy jednak całkiem zbliżone efekty osiągnąć nawet w swoim domu, aczkolwiek trzeba będzie zainwestować spore pieniądze w dobrej klasy wzmacniacz stereo, kolumny stereo, odtwarzacz DVD, czy też wreszcie profesjonalne przewody audio i kable głośnikowe. Jest to absolutna podstawa jeśli chodzi o domowe wyposażenie audio, pozwalające nam osiągnąć zadowalającą jakość dźwięku podczas oglądania telewizji.

Dobry wzmacniacz stereo.

Najważniejszym elementem całego zestawu będzie oczywiście odpowiedniej klasy wzmacniacz stereo, którego zadaniem jest wzmocnienie sygnału podawane przez odtwarzacz i przekazanie go do głośników. Obecnie na rynku królują marki takie jak Pioneer, Vincent, Parasound, Esoteric czy też Onkyo. Oczywiście są to już wzmacniacze stereo z górnej półki, choć znajdziemy także modele wzmacniaczy tych producentów w cenie około 1000 PLN. Taka cena wydaje się być w zasięgu większości z nas, tym bardziej, iż potrafimy bez mrugnięcia okiem wyciągnąć nawet do 10 tys. PLN na dobrej klasy telewizor 4K.

Przykładowym wzmacniaczem stereo nadającym się do naszego salonu, zarówno do wzmocnienia sygnału telewizora, jak i do podłączenia zewnętrznego odtwarzacza CD, będzie Onkyo A-9010. jest to wzmacniacz tranzystorowy stereofoniczny, bez możliwości podłączenia zestawu głośników w systemie 5.1 czy też 7.1. Niemniej jednak dla większości z nas rozwiązanie stereo będzie w zupełności wystarczające.

Jak osiągnąć wysoką jakość dźwięku.

Osiąganie wysokiej jakości dźwięku w salonie, nie jest wcale takie trudne, jakby się mogło wielu wydawać. Kupując wspomniany powyżej wzmacniacz, z całą pewnością uda nam się osiągnąć dobry dźwięk, jeśli tylko dodatkowo wyposażymy nasz zestaw w dobrej klasy kolumny stereo. Tutaj w zasadzie wystarczające będą kolumny o mocy około 60 W i oporności 4,6,8, lub 16 Ohm, gdyż wzmacniacz obsługuje takie wyjścia.

Bardzo ważne będą jednak zastosowane przez nas przewody głośnikowe. Jest to element zdecydowanie najczęściej przez nas bagatelizowany. Każdemu zdaje się, iż kupując zestaw wzmacniacza i kolumn w kwocie około 2 tys. PLN, wszystko powinno grać idealnie, a tymczasem słaba jakość przewodów głośnikowych może doprowadzić do znacznych strat i zniekształceń sygnały przesyłanego do głośników. Dlatego też, warto tutaj jednak wydać nieco większe pieniądze na zakup przewodów głośnikowych. Nikt tutaj nie mówi od razu o przewodach w cenie 1000 PLN za 2x2m przewodów. W zupełności wystarczającym rozwiązaniem do domowych systemów audio będą przewody w cenie około 200 PLN. Takie przewody zagwarantują nam niski poziom strat i zniekształceń, dzięki czemu nasz dźwięk będzie stać na bardzo dobrym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *