Pompa ciepła z systemem klimatyzacji.

by:

Dom

Współczesne systemy grzewcze w naszych domach jednorodzinnych to bardzo nowoczesne rozwiązania technologiczne. Zapewniają one nam nie tylko możliwość sprawnego ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Gwarantują także wysoki poziom wygody i komfortu obsługi, jak również eliminują szkodliwe zanieczyszczenia środowiska. Nie przyczyniają się do powstawania smogu, który jest pośrednią przyczyną śmierci wielu osób. Co roku kilkadziesiąt tysięcy osób w Polsce umiera wskutek pośredniego lub tez bezpośredniego wpływu smogu. Dlatego też, regularne ograniczanie przyczyn pojawiania się smogu będzie tutaj kwestią zdecydowanie najważniejszą, której warto poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Jednym ze sposobów jest wymiana swojego starego kotła węglowego na nowoczesną pompę ciepła w połączeniu z systemem klimatyzacji.

Pompa ciepła i zalety jej stosowania.

Przede wszystkim, warto sobie tutaj powiedzieć nieco więcej na temat korzyści płynących z zastosowania pompy ciepła. Otóż pompy ciepła to urządzenia, które przy niedużym poborze mocy elektrycznej, odzyskują ciepło z otoczenia. Najczęściej z powietrza, lub tez bezpośrednio z gruntu. W przypadku pomp powietrznych, ich koszty są najniższe. Jednakże trzeba pamiętać, iż kłopotliwe będzie ich eksploatowania. Głównie ze względu na fakt, iż temperatura powietrza w sezonie grzewczym nie jest stała. Jeśli zaś spadnie ona poniżej pewnego punktu granicznego, który z reguły wynosi 20 stopni na minusie, ich efektywność będzie stać pod wielkim znakiem zapytania. Pompy ciepła gruntowe zaś, mają o wiele bardziej stabilne warunki pracy. Czynnik grzewczy jest wstępnie ogrzewany w gruncie na poziomie poniżej 1 metra, gdzie temperatura nigdy nie spada poniżej zera. Pozwala nam to w lepszym zakresie przewidzieć parametry pracy pompy ciepła, co przekłada się na lepszą jej wydajność i efektywność pracy.

System klimatyzacji wewnętrznej.

Wspomnieliśmy o tym, iż do pompy ciepła warto dołączyć jednocześnie system klimatyzacji VRF z rekuperatorem. Sama klimatyzacja VRF pozwoli nam przede wszystkim na utrzymywanie korzystnego mikroklimatu wewnątrz budynku. Rekuperator zaś, jest tutaj specyficznym urządzeniem, które gwarantuje nam możliwość odzyskiwania ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz. Wewnątrz urządzenia znajduje się specjalnie zaprojektowany wymiennik ciepła. Dzięki temu powietrza wtłaczane do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych jest już wstępnie ogrzane, a co z tym idzie, nie musimy aż tak dużych ilości energii dostarczyć z zewnętrznych źródeł ciepła. W tym przypadku z pompy ciepła. Zapewnia to nam dodatkowy poziom oszczędności przy jednoczesnym wzroście poziomu komfortu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych.

Jednym słowem inwestycja w pompy ciepła oraz odpowiednią klimatyzację VRF z rekuperacją, będzie bardzo korzystna. Głównie z punktu widzenia naszego komfortu. Niemniej jednak, równie istotnym będzie aspekt ekologiczny i finansowy, bowiem możemy tutaj poczynić naprawdę spore oszczędności przy dobrym zaplanowaniu całego systemu, oraz przy zastosowaniu dobrego ocieplenia budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *