Obecnie, nowoczesny brykiet drzewny, staje się jednym z bardziej popularnych materiałów opałowych, stosowanych w ogrzewaniu naszych domów jednorodzinnych. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest to materiał bardzo ekologiczny, a obecnie, jest to zagadnienie bardzo ważne dla wielu z nas. Ciągłe spalanie węgla kamiennego, doprowadziło już naszą planetę na skraj katastrofy klimatycznej. Dlatego też, przejście na inne rozwiązania, przestawienie się na materiały opałowe nie wydzielające tak ogromnych ilości dwutlenku węgla czy też pyłów zawieszonych, jest po prostu korzystne dla nas wszystkich, a w szczególności dla przyszłych pokoleń. Możemy więc powiedzieć, iż nowoczesny brykiet drzewny jest materiałem opałowym o bardzo dużym poziomie popularności.
Czy nowoczesny brykiet drzewny jest kosztowny?
W zasadzie to brykiet drzewny nie jest w cale taki kosztowny, jakby się to mogło pozornie wydawać. Cena oscyluje w okolicy 500-600 PLNB za tonę opału, co jest stosunkowo niewygórowaną kwotą. Dla porównania, tona ekogroszku to około 800 PLN, a tona pelletu drzewnego to już nawet jakieś 900-1000 PLN. Oczywiście nie ma co porównywać tego typu materiałów opałowych, bowiem każdy z nich będzie charakteryzować się zupełnie innym poziomem kaloryczności czy też uzysku energetycznego. W każdym jednak razie, nowoczesny brykiet drzewny, wytwarzany przy pomocy odpowiednio dobranych maszyn, do najbardziej kosztownych nie będzie należał.
Produkcja brykietu drzewnego.
Bardzo ważną kwestią jest tutaj także to, iż nowoczesny brykiet drzewny, w przeważającej części powstaje z odpadów pochodzących z produkcji tartacznej czy też stolarskiej. Wszelkiego rodzaju wióry, ścinki, trociny, są obecnie skutecznie przetwarzane na brykiety drzewne. Możemy więc dzięki temu wykorzystać odpad drzewny, poprodukcyjny, który dotychczas nie miał większego zastosowania przemysłowego. Dzięki nowoczesnym technologiom, możemy jednak nie tylko pozbyć się odpadów, ale jednocześnie wytworzyć z nich ekologiczny materiał opałowy. Trzeba więc przyznać, iż nowoczesny brykiet drzewny jest bardzo korzystnym materiałem opałowym.
Sam proces produkcji jest stosunkowo prosty. Nowoczesne maszyny, z których najlepsze dostarcza nam obecnie firma Briklis Polska, zapewniają nam wysoki poziom wydajności w produkcji brykietów drzewnych. Materiał wsadowy po prostu należy odpowiednio przesuszyć i dostarczyć do maszyny, gdzie następnie jest prasowany pod wpływem dużego ciśnienia i wysokiej temperatury. W efekcie dostajemy odpowiednio uformowane brykiety drzewne, przeznaczone do spalania w różnych warunkach i okolicznościach.
Podsumowanie.
Ostatecznie więc, musimy tutaj podkreślić, iż nowoczesny brykiet drzewny, to materiał przede wszystkim wysoce ekologiczny. Zapewniający nam ograniczenie wydalania dwutlenku węgla oraz pyłów zawieszonych do atmosfery. Dzięki temu, możemy zminimalizować ryzyko nadciągającej katastrofy klimatycznej, oraz zadbać o lepsze warunki do życia na Ziemi dla przyszłych pokoleń.