Naturalny kamień i jego substytuty.

by:

Dom

W zakresie wykończenia wnętrz w naszych domach i mieszkaniach możemy w wielu przypadkach zastosować elementy z naturalnego kamienia jak i z jego substytutów. Oczywiście nie ma to jak wykorzystać marmur, granit, czy też trawertyn, niemniej jednak opcją tańszą i czasami bardziej wytrzymałą, jest zastąpienie ich konglomeratem. Jest to w zasadzie wyrób zbliżony, tyle że do kruszywa granitowego, marmurowego czy też kwarcowego dokładana jest żywica poliestrowa, a następnie całość jest utwardzana w odpowiedniej formie. Zobaczmy jednak z bliższa, jakie zalety niesie za sobą zastosowanie naturalnych wyrobów a wyrobów z konglomeratu żywicznego.

Wady i zalety naturalnego kamienia.

Jakiekolwiek elementy z naturalnego kamienia, takie jak chociażby blaty kuchenne z granitu, posadzki marmurowe czy też zlewozmywaki kuchenne, będą charakteryzować się rzecz jasna wysokim poziomem estetyki, niemniej jednak proporcjonalnie do niego będzie także rosnąć cena. Im lepszej jakości naturalny kamień na posadzkę, tym posadzka marmurowa będzie droższa. W zasadzie to można powiedzieć, iż wysoka cena jest chyba jedyną wadą w przypadku wykorzystania naturalnego kamienia do wykończeń wnętrz. Po stronie zalet zaś należy niewątpliwie postawić wszystkie kwestie związane z estetyką oraz parametrami technicznymi naturalnego kamienia. Jest to przecież wyrób bardzo trwały, odporny na działanie różnorodnych czynników., odporny na uszkodzenia mechaniczne, łatwy do utrzymania w czystości. Po prostu nie da się tutaj znaleźć słabych punktów poza ostateczną ceną wyrobu. Jednakże możemy to traktować w charakterze inwestycji, która pozwoli nam na ulokowanie pieniędzy w trwałym, solidnym i prestiżowym wykończeniu, które z cała pewnością przetrwa kilka pokoleń.

Wady i zalety wyrobów z konglomeratu.

W przypadku substytutów czyli wyrobów z konglomeratu trzeba przyznać, iż są to wyroby niewątpliwie tańsze, a przede wszystkim zapewniające nam większe możliwości w zakresie formowania. Tutaj nie trzeba dużej bryły granitu aby wykonać zlewozmywak. Wszystko wykonywane jest poprzez zmieszanie składników, czyli wspomnianych wcześniej żywic poliestrowych z kruszywem kamiennym i wypełniaczami, oraz z katalizatorem reakcji, którym najczęściej jest nadtlenek (butanox, cyclonox) aby po zalaniu całej masy do formy, mogła ona się utwardzić. Należy tutaj bardzo uważać, gdyż zanim reakcja dojdzie do końca, mogą mieć miejsce różnorodne odkształcenia. Jest to jednak opcja pozwalająca uzyskać nam o wiele większy zakres kolorystyczny produkowanych wyrobów, oraz obniżająca cenę ich wykonania. Można nawet powiedzieć, iż kuchenne blaty konglomeratowe z reguły są o kilkanaście, kilkadziesiąt procent tańsze, a przy tym praktycznie tak samo estetyczne i wytrzymałe. Jedynie o czym warto pamiętać to, o braku odporności na niektóre substancje chemiczne, ale tutaj każdy producent, zawsze podaje listę substancji, wraz z dostarczanym wyrobem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *