Najpopularniejsze akcenty w języku angielskim

by:

Edukacja

Uczysz się języka angielskiego i zależy Ci na tym, by być w tym naprawdę dobrym? Chętnie poznajesz nowe słowa oraz uczęszczasz na kurs angielskiego dla zaawansowanych? Z pewnością zależy Ci więc również na tym, by perfekcyjnie opanować angielski akcent. Warto jednak mieć świadomość, że język angielski nie jest jednorodny – poszczególne akcenty różnią się między sobą znacznie.

Poznajmy więc najpopularniejsze akcenty w języku angielskim.

The posh English – akcent arystokratów
Słowo posh oznacza elity. Nic więc dziwnego, że tym akcentem mówią przede wszystkim osoby odbierane jako autorytety. To akcent, który na stałe zagościł między innymi w mediach. Charakteryzuje się powolnym i dokładnym wymawianiem każdej spółgłoski. Osoby, które używają tego akcentu w codziennych rozmowach często uważane są za nieco wywyższające się. Niemniej jednak, akcent ten brzmi naprawdę wytwornie.

Akcent walijski
Jak sama nazwa wskazuje jest to akcent, którego używają mieszkańcy Walii. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim wiąże się z melodyjnym brzmieniem. Co ciekawe, mieszkańcy Walii używają wielu nowych, wymyślonych przez siebie zwrotów, co niestety, może nieco utrudniać nam komunikację.

Akcenty szkockie
Szkocja jest na tyle rozległa, że trudno mówić o jednym akcencie używanym w tym kraju. Wymowa poszczególnych słów oraz melodyka języka różni się bowiem nieco w poszczególnych regionach kraju. Co ważne, akcent szkocki to również słowa, których nie znajdziemy w podręczniku. Mieszkańcy tego kraju mają bowiem własny slang. To co charakteryzuje ich wymowę to twarde wypowiadanie głosek.

Akcent prosto z Liverpoolu
Trudno wyobrazić sobie by akcent mieszkańców jednego miasta różnił się od tego, jakim mówią mieszkańcy całego kraju. Jest to jednak faktem. Przykładem, który potwierdza tę tezę jest Liverpool i mieszkańcy tego miasta. Ich akcent charakteryzuje się ostrymi, nosowymi dźwiękami oraz szybkim rosnąco-malejącym tonem. Do szerszej świadomości dotarł dzięki popularności zespołu The Beatles.

Akcent kanadyjski
Kolejnym akcentem w języku angielskim, który może zwrócić na siebie uwagę jest ten, jakim mówią mieszkańcy Kanady. Jest on połączeniem akcentów brytyjskich oraz tych używanych w USA. Ma również delikatne wpływy z języka francuskiego. Co wyróżnia wymowę Kanadyjczyków? Z pewnością używaniem nieco niecodziennego wykrzyknika ‘eh’, który pomaga mieszkańcom Kanady w wyrażaniu emocji.

Akcenty USA
Wydawać mogłoby się, że na terenie Stanów Zjednoczonych wszyscy posługują się tym samym akcentem. Nie jest to jednak prawda. Pomimo charakterystycznej wymowy samogłoski ‘r’ w każdym regionie tego kraju możemy mimo to wyodrębnić akcent południowej i północnej części USA. Co więcej, specyficzny akcent posiadają również mieszkańcy Nowego Jorku.

Podsumowując, akcentów w języku angielskim jest naprawdę sporo. Warto mieć świadomość, że niezależnie od tego, jakiego akcentu używamy i tak uda nam się porozumieć z innymi osobami mówiącymi po angielsku. Kluczowe znaczenie ma więc opanowanie jak największej ilości słów oraz ćwiczenie konwersacji.

Zapisz się już dziś na kurs angielskiego dla zaawansowanych !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *