Lokata nocna – depozyt bankowy dla przedsiębiorców

by:

Biznes

Lokaty overnight nazywane inaczej nocnymi są produktem skierowanym zarówno do klientów indywidualnych jak i dla firm, jednak szczególną popularnością cieszą się wśród przedsiębiorców. Duże znaczenie odgrywa tu fakt, iż nie wymagają zamrożenia kapitału, a mimo to są źródłem dodatkowego zysku dla firmy, dlatego tak chętnie sięga po nie coraz więcej właścicieli firm.

Zasady funkcjonowania lokaty

Lokaty overnight można zakwalifikować jako produkty automatyczne, które po zawarciu umowy funkcjonują w określonych ramach czasowych bez konieczności sporządzania żadnych dodatkowych aneksów. Wystarczy jedynie porozumienie początkowe z bankiem i ustalenie formalności, aby lokata zaczęła funkcjonować. Pieniądze z konta firmowego przelewane są na rachunek overnight zwykle popołudniu po zamknięciu firmy i tam w ciągu nocy do wczesnych godzin porannych wypracowują zysk z ustalonego w umowie oprocentowania, po czym trafiają z powrotem na konto firmy. Sytuacja ta powtarza się każdego dnia roboczego, a w weekendy jeżeli firma nie funkcjonuje, oprocentowanie naliczane jest nieprzerwanie aż do najbliższego dnia pracującego. Wszystkie detale dotyczące naliczania odsetek i terminów, w których się to odbywa, ustalane są w umowie z bankiem.

Plusy i minusy korzystania z lokaty nocnej

Warto wiedzieć, że z lokaty bankowej overnight nie będzie mogła skorzystać każda firma. Banki ustalają dla swojego produktu minimalne pułapy salda, które musi wykazać przedsiębiorca, aby ubiegać się o tego typu ofertę. Pomimo iż instytucje finansowe sukcesywnie łagodzą te restrykcje i obniżają wartości funduszy konieczne do zawarcia umowy, to jednak dla małych przedsiębiorstw nadal mogą to być kwoty zaporowe i to jest niewątpliwym minusem. Oprocentowanie lokat overnight również nie jest zbyt atrakcyjne i wynosi zwykle 2-3% w skali roku, co również można uznać za wadę.

Pozytywnym aspektem lokat nocnych pomimo niskiego oprocentowania jest fakt, że w sposób całkowicie uproszczony i niewymagający ogromu formalności możliwe jest wygenerowanie dodatkowego zysku dla firmy, nawet jeśli jest on niewielki. Pieniądze wypracowujące zysk z oprocentowania nie są w żadem sposób zamrażane i nie ma ograniczeń w dostępie do środków firmy, co nie zaburza płynności finansowej przedsiębiorstwa. Istnieje także dość duża elastyczność dotycząca formalności zawieranej umowy, którą można dostosować do potrzeb przedsiębiorcy.

Najlepsze lokaty bankowe overnight wybrać można spośród prowadzonych na bieżąco rankingów, bądź użyć do tego celu porównywarek produktów oszczędnościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *