Jak kupować zabawki dla dziecka?

by:

Rozrywka

Kupienie jakiejkolwiek zabawki, albo i wielu jest proste – zwłaszcza, kiedy ma się pieniądze. Stos rośnie, a nasze dziecko nadal chce nowe – czy to sprawa zachłanności? Jest taka możliwość, natomiast bardzo często dziecko dostaje nie takie zabawki, jakie powinno. Podczas kupowania zabawek warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, dzięki czemu kupimy ich mniej, ale nasze dziecko będzie bardziej z nich zadowolone – co da nam grubszy portfel, więcej miejsca w pokoju dziecka oraz satysfakcje dla obu stron.

Zabawki odpowiednie do wieku

Bardzo kluczową kwestią jest to, aby kupować dziecku zabawki, które będą odpowiednie dla jego wieku i etapu rozwoju. Noworodkom wystarczą grzechotki, starszym dzieciom potrzeba mocniejszego bodźca nie tylko z powodu tego, że dziecko szybko się znudzi – warto kupować coraz trudniejsze i bardziej angażujące zabawki w trakcie, gdy dziecko rośnie, bo takie zabawki pozwolą mu się rozwinąć i czegoś nauczyć. Zabawka to nie tylko zabijanie czasu, czy zajęcie czymś dziecka – to także sposób na naukę, dobra zabawka pozwoli przyswoić takie rzeczy jak nauka na zegarku, ale także dobra zabawka rozwija pamięć, myślenie logiczne i abstrakcyjne, czy pozwalają odkryć nasze talenty – bo w końcu talent malarski może rozpocząć się od paczki kredek i bloku kartek, a talent rzeźbiarski od paczki plasteliny. Warto natomiast pamiętać, że zabawki kupowane na wyrost to nie rozwiązanie. Jeżeli zabawka będzie zbyt skomplikowana, to nasze dziecko bardzo szybko ją zostawi, lub nawet zareaguje agresją z powodu niemocy. Bardzo łatwo ukazać tą kwestie na przykładzie gry komputerowej – najpierw rozwiązujemy łatwiejsze misje, później przychodzi czas na te trudniejsze – jeżeli od razu dostalibyśmy do wykonania bardzo trudną misje, część z nas zareagowałaby porzuceniem gry, a część z nas mogłaby doznać zdenerwowania. Podobnie też mają dzieci w każdym wieku, więc warto o tym pamiętać. Warto także zwrócić uwagę na zróżnicowanie zabawek, bo kupienie kolejnego misia lub następnego, bardzo podobnego auta nie rozwiąże problemu zabawkowego – dziecko nadal będzie szukało czegoś nowego. No, chyba że dziecko załapało bakcyla i traktuje pewne przedmioty kolekcjonersko, wtedy nie uszczęśliwiamy go na siłę.

Gdzie kupić zabawki oraz kwestia bezpieczeństwa

Kolejna kwestia, którą należy poruszyć to kwestia źródła zakupu zabawek oraz bezpieczeństwo ich użytkowania. Przede wszystkim, idziemy na jakość, na a nie na ilość – słabej jakości zabawki łatwiej zepsuć, a zepsuta zabawka, lub niedopracowana może posiadać ostre kanty którymi dziecko może zrobić sobie krzywdę. Zabawki z niewiadomego pochodzenia mogą zawierać substancje szkodliwe, dlatego też warto kupować zabawki w sprawdzonych miejscach takich jak planetapuchatka.pl i przede wszystkim czytać opinie innych rodziców na temat sklepów i samych zabawek. Warto pamiętać po raz kolejny o wieku dziecka i zabawce którą mu kupujemy – noworodkom nie wolno kupować ciężkich zabawek, bo mogą się nimi uderzyć, maluchom należy nie kupować zabawek z małymi częściami którymi mogłyby się udławić, a starsze dzieci powinny korzystać z zabawek typu chemik, lub samochody zdalnie sterowane tylko pod opieką rodzica. Warto także wspomnieć o tym, że wszelkie zabawki na prąd czy baterie, powinny mieć odpowiednio zabezpieczone klapki z bateriami, oraz nie powinny wystawać z nich żadne kabelki. Dzięki przestrzeganiu tych kwestii, na pewno uchronisz swoje dziecko przed wieloma wypadkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *