Jak budować u dziecka poczucie bezpieczeństwa?

by:

Dom

Wiele problemów emocjonalnych, które towarzyszą dzieciom i ciągną się często za nimi przez całe życie, wynika z braku poczucia bezpieczeństwa. To właśnie ono pozwala budować pewność siebie, poczucie własnej wartości i szacunek dla drugiego człowieka. Jak pomóc dziecku czuć się bezpiecznie?

Stawiaj granice

Nikt nie czuje się bezpiecznie, jeśli nie ma wyznaczonych granic. Co prawda różne teorie wychowawcze przez lata starały się nas przekonać do tego, że wychowanie bezstresowe jest dobre, to jednak większość psychologów przekonuje współczesnych rodziców, że dzieci czują się bezpieczniej, gdy mają wyznaczone określone granice.

Okazuj dziecku czułość

Przytulanie, głaskanie, całowanie to świetny sposób na zbudowanie w dziecku przekonania, że jest kochane niezależnie od tego, co się wydarzy. Dotyk kochających osób ma bowiem magiczną moc i pomaga dziecku szczęśliwie wzrastać. To właśnie dlatego wcześniaki poddawane są kangurowaniu, a starsze dzieci powinniśmy jak najczęściej przytulać.

Wspieraj i nie przypinaj łatek

Nie zawsze musi nam się podobać zachowanie dziecka, ale to jeszcze nie powód, by przypinać dziecku jakąś łatkę. Zamiast mówić, że dziecko jest niezdarą, łamagą czy bałaganiarzem, lepiej mówić, że nie podoba nam się określone zachowanie. Jeśli dziecko sobie z czymś nie radzi, to zamiast krytykować i uprawiać czarnowidztwo „nie idź tam, bo spadniesz”, lepiej mówić, spróbuj, to tylko mały kroczek, na pewno dasz radę. Dzięki temu dziecko zacznie wierzyć we własne siły i chętniej będzie próbować przezwyciężać swoje słabości.

Więcej na temat rozwoju dziecka przeczytasz w poradniku http://www.sanostol.pl/rozwoj-dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *