Edycja treści strony www bez umiejętności programistycznych? Teraz to możliwe!

by:

Komputery

Dawno już minęły czasy, gdy potrzebne były umiejętności programistyczne, aby zarządzać stroną internetową. Dziś dzięki systemom CMS można to robić wygodnie bez żadnej wiedzy technicznej. Ważne jednak, aby dobrać odpowiedni CMS do potrzeb danego serwisu www.

Systemy zarządzania treścią nie są wynalazkiem ostatnich lat. Pierwszy z nich powstał już w 1995 roku, gdy Halsey Minor i Jonathan Rosenberg z firmy CNET stworzyli system PRISM (Presentation of Realtime Interactive Service Material), który wykorzystywał wiele rozwiązań obecnych we współczesnych CMS-ach (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_zarz%C4%85dzania_tre%C5%9Bci%C4%85). Dziś wiele milionów stron korzysta z takich systemów. Szacuje się, że samego WordPressa używa co najmniej 18 mln serwisów www, a do tego trzeba jeszcze doliczyć wiele innych platform CMS-owych (źródło: https://www.1and1.com/digitalguide/hosting/cms/cms-comparison-a-review-of-the-five-best-platforms/).

 

CMS jako rozwiązanie nie tylko dla programistów

CMS to skrót od Content Management System, co oznacza system zarządzania treścią. Takie oprogramowanie pozwala zarządzać zawartością strony internetowej osobom bez znajomości zagadnień technicznych i programowania. Dzięki CMS-owi można zmieniać treść witryny www, dodawać lub usuwać wpisy, zdjęcia, zarządzać komentarzami, użytkownikami, wyglądem strony internetowej itd. Tak naprawdę lista dostępnych funkcji jest ograniczona tylko możliwościami konkretnego CMS-a.

Warto również pamiętać, że CMS jest również idealnym rozwiązaniem dla programistów, którzy opiekują się stronami internetowymi. Tego rodzaju oprogramowanie pozwala zautomatyzować wiele czynności, nie trzeba pisać nowych linijek kodu, aby wprowadzić różne zmiany. To znacznie ułatwia pracę i ją przyspiesza.

 

Jakie CMS-y znajdziemy na rynku?

Rynek CMS-ów jest bardzo rozbudowany. Mamy tu kilka segmentów rozwiązań. Przede wszystkim są darmowe CMS-y, udostępniane na zasadzie open source. Tutaj przykładem jest chociażby wspomniany wcześniej WordPress. Takie oprogramowanie jest powszechnie dostępne, można je dowolnie modyfikować, uzupełniać. To najczęściej CMS-y proste w obsłudze, posiadające ogromne ilości wtyczek i motywów. Niestety, takie systemy często nie posiadają wszystkich potrzebnych funkcji, a do tego często ich zabezpieczenie pozostawia wiele do życzenia. Nieco bezpieczniejszym wariantem tego rozwiązania są CMS-y licencjonowane, które można używać za odpowiednią opłatą. Problem polega na tym, że one również nie zawsze posiadają funkcje, których naprawdę potrzebujemy.

W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem dla biznesu wydają się dedykowane systemy CMS. Zamawia się je u producenta oprogramowania (przykładem może być ReasonApps  – którego ofertę poznasz na stronie https://www.reasonapps.pl/oprogramowanie-dedykowane/systemy-cms), który przygotowuje CMS ściśle według życzeń klienta, uwzględniając wszystkie jego potrzeby. Dzięki temu użytkownik otrzymuje wszystkie pożądane rozwiązania, a do tego może również zintegrować taki CMS z innym oprogramowaniem firmowym, jak CRM. Ważne jest także to, że dedykowany CMS jest zdecydowanie bardziej odporny na ataki hakerskie niż darmowe oprogramowanie.

 

CMS to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy wygodnie zarządzać stroną internetową. Nie musimy do tego uczyć się programowania czy zatrudniać specjalisty. Ważne tylko, aby zaopatrzyć się w odpowiedni dla naszych potrzeb CMS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *