Dziurawiec pomocny w procesie trawienia?

by:

Zdrowie

Dolegliwości trawienne mogą dotknąć każdego z nas. Przecież każdy, niejednokrotnie miał już zgagę czy też inne dolegliwości bólowe, spowodowane właśnie dolegliwościami trawiennymi. W takich sytuacjach, bardzo często, odruchowo wręcz sięgamy po tabletki dostępne bez recepty, które co prawda dość sprawnie radzą sobie z trudnościami w tym zakresie, ale niekoniecznie są najlepszym rozwiązaniem. Jeśli bowiem spojrzymy wstecz, zauważymy, iż dolegliwości tego typu dotykały ludzkość niemalże od zarania dziejów, a jakoś sobie ludzie z nimi radzili. Wszystko poprzez odpowiednio dobrane zioła które pomagają w trawieniu. Obecnie także możemy wykorzystywać różnorodne preparaty i leki ziołowe, które skutecznie poprawiają procesy trawienne, ograniczając znacznie powstawanie różnych dolegliwości trawiennych.

Zioła w trawieniu.

Wśród wielu różnych preparatów, leków ziołowych i samych, pojedynczych ziół, można bez problemu znaleźć nawet takie, które pozyskać możemy samodzielnie. Jednym z przykładów może tutaj być chociażby dziurawiec, który jest w medycynie wykorzystywany od wieków. W krajach anglosaskich znany jest, jako ziele Św. Jana. Jest to bardzo dobry środek poprawiający procesy trawienne w naszym organizmie, dzięki czemu, przy jego stosowaniu możemy skutecznie uniknąć wielu dolegliwości w tym zakresie. Był stosowany także w poważniejszych chorobach przewodu pokarmowego a także w leczeniu wątroby. Ostatecznie jest on także stosowany przy leczeniu problemów związanych z depresją. Wykazuje bowiem działanie podobne do syntetycznych leków przeciwdepresyjnych.

Bardzo ważną kwestią jest to, iż dziurawiec możemy pozyskać samodzielnie. Jest to roślina dokładnie taka, jak przedstawiona na poniższym zdjęciu.

dzirawiec na problemy trawienne oraz na depresję

Zbieramy go w okresie kwitnienia, zrywając górną jego część w około 1/3 wysokości, aczkolwiek w Chorwacji na przykład zbiera się tylko same kwiaty. Następnie roślinę należy wysuszyć. Najlepiej zrobić to w zacienionym ale przewiewnym miejscu, wieszając nieduże pęczki dziurawca do góry nogami. Tak wysuszona roślina nadaje się idealnie do przygotowywania odpowiednich herbatek i naparów ziołowych. Działa bardzo dobrze na wszelkiego rodzaju problemy trawienne, wspomaga procesy trawienne. Wykazuje także działanie przeciwdepresyjne. Jest to więc bardzo dobra roślina, której bogactwo możemy wykorzystać dla naszego zdrowia.

Pozostałe zioła przydatne w leczeniu problemów trawiennych?

Oczywiście bez większych trudności znajdziemy także wiele innych roślin i ziół, pomocnych w procesach trawiennych. Dziurawiec jest tutaj tylko jednym z przykładów, pokazującym, jak skuteczne może się okazać ziołolecznictwo. Pod warunkiem oczywiście że bardzo dobrze wiemy jakie rośliny należy zbierać i w jakim okresie.

Generalnie jednak, możemy powiedzieć, iż zioła w trawieniu mogą się okazać bardzo pomocne. Mogą skutecznie regulować wiele procesów trawiennych, zapewniając nam większy komfort codziennej egzystencji i pozwalając uniknąć różnych, poważnych dolegliwości zdrowotnych. Zawsze warto więc skorzystać z bogactw natury, jakimi nas obdarzyła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *