Dobór agregatów pompowych do instalacji igłofiltrowych.

by:

Biznes

Konieczność wykorzystania pracy instalacji igłofiltrowej wymaga odpowiedniej wiedzy na temat ich prawidłowego funkcjonowania. Kluczową kwestią jest tutaj także wcześniejszy, prawidłowy dobór poszczególnych elementów instalacji. Musimy pamiętać o tym, iż instalacja powinna być prawidłowo dobrana pod każdym względem. Chodzi tutaj zarówno o ilość zastosowanych igłofiltrów, ich średnicę, średnicę kolektorów ssawnych, jak również o prawidłowo dopasowany agregat pompowy. Tym bardziej, iż w większości przypadków, niezbędne będą rzeczywiście, bardzo wydajne agregaty pompowe. Jednym słowem, umiejętny dobór agregatów pompowych do instalacji igłofiltrowych, będzie tutaj odgrywać rolę wręcz kluczową.

Czy dobór agregatów pompowych jest trudny?

W rzeczywistości nie jest to wcale nazbyt skomplikowane zadanie. Wymaga od nas jednak spokoju i dużej uwagi. Musimy bowiem pierwszej kolejności precyzyjnie określić nasze potrzeby w zakresie całej instalacji igłofiltrowej. Dopiero w następnym kroku będziemy mogli dobierać poszczególne jej elementy, aby razem zapewniły nam wydajną pracę przy odwadnianiu terenów podmokłych. Generalnie rzecz biorąc, dobierając wydajne agregaty pompowe musimy zwrócić uwagę na następujące ich aspekty:

  • Maksymalna wydajność tłoczenia – dobieramy wydajność w taki sposób, aby agregat był w stanie obsłużyć zadaną ilość igłofiltrów.
  • Wysokość podnoszenia – powinna spełniać wymagania panujących na budowie warunków terenowych. Należy precyzyjnie wyliczyć ewentualne przewyższenia terenowe, i tak dobrać agregat, aby radził sobie z tymi warunkami.
  • Zdolność ewakuacji powietrza – to bardzo istotny szczegół. W pompach tłokowych nie ma z tym żadnego problemu, jednakże w przypadku pomp wirowych, zachodzi konieczność zastosowania dodatkowej pompy próżniowej, odpowiadającej właśnie za proces ewakuacji powietrza.

Można więc powiedzieć, iż sam dobór agregatu nie jest skomplikowany i zależy przede wszystkim od naszych potrzeb w stosunku do konkretnej realizacji.

Koszty zakupu agregatu.

Poruszając dobór agregatów pompowych do instalacji igłofiltrowych, nie sposób nie wspomnieć też o kosztach. Tutaj zaś, ceny będą bardzo zróżnicowane. Zależne są one głównie od producenta, ale także jakości zastosowanych materiałów do produkcji. Istotnym czynnikiem będzie także rodzaj zastosowanego silnika i inne dodatkowe elementy. Generalnie rzecz ujmując, zakup agregatu pompowego pochłonąć może kwotę od około 10-15 tys. PLN. Warto też podkreślić, iż górna granica tej ceny jest trudna do oszacowania, bowiem producenci często wytwarzają odpowiednie agregaty na zamówienie, a ceny w takich przypadkach mogą sięgać setek tysięcy złotych. Aby znacząco obniżyć koszt zakupu agregatu, można poszukać odpowiedniej jednostki na rynku wtórnym. To pozwoli sporo zaoszczędzić, choć z drugiej strony nie możemy liczyć na ewentualne naprawy gwarancyjne. Tak czy owak, zakup agregatu pompowego do igłofiltrów, do najtańszych nie będzie należeć i musimy się przygotować na stosunkowo spory wydatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *