Do czego służy płaski pędzel malarski?

by:

Biznes

Ogólnie rzecz ujmując malowanie ścian czy sufitów nie jest czymś bardzo skomplikowanym i nie wymaga wielu specjalnych narzędzi, wystarczy płaski pędzel i kilka innych, które zagwarantują dobrze wykonaną pracę. Same pędzle niewiele się od siebie różnią, ale w zależności od rodzaju farby i malowanej powierzchni można dobierać różne rodzaje narzędzi malarskich.

Jakie są rodzaje pędzli malarskich?

Malowanie ścian niewiele się zmieniło na przestrzeni lat. W dalszym ciągu najważniejszymi narzędziami są pędzle i niemal każdy jest identycznie zbudowany, ale nie znaczy to, że np. płaski pędzel nadaje się do malowania każdej powierzchni. Na rynku istnieje kilkanaście rodzajów pędzli i każdy ma swoje zastosowanie. Chyba każdy doskonale wie, jak taki pędzel wygląda, ale dla przypomnienia: najbardziej typowy pędzel posiada rączkę zakończoną włosiem, które może być naturalne, syntetyczne albo mieszane. Zasadnicze różnice przejawiają się w rozmiarach, kształtach oraz zastosowanych materiałach poszczególnych narzędzi. Wspomniany już pędzel typu płaskiego ma tę zaletę, że dobrze wciera farbę i pozwala na precyzyjne malowanie. W sklepach mamy dostępną szeroką gamę przeróżnych pędzli:

  • pędzle okrągłe – ich średnica wynosi od 10 do 70 mm, najczęściej używa się ich do malowania drewnianych powierzchni;
  • pędzle płaskie,
  • pędzle ławkowce – są dość szerokie, bardzo często wykonane z naturalnego włosia, wykorzystywane do malowania ścian i sufitów, a także gruntowania;
  • pędzle skośne – jak wskazuje nazwa są one ścięte pod kątem i pozwalają na malowanie precyzyjnych pasów, jako wykończenie całości;
  • pędzle krzywe – są specjalnie wyprofilowane i świetnie nadają się do malowania zagięć, kątów oraz innych miejsc trudno dostępnych.

Płaski pędzel – co najlepiej nim malować?

Jak już zostało wspomniane płaski pędzel należy do tych najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych. Na ogół jest dostępny w rozmiarach od 1 do 5 cali i zależnie od szerokości, można z powodzeniem malować nim same szczegóły, jak i większe powierzchnie. Bardzo dobrze sprawdzają się również w przypadku rozprowadzania farb wodorozcieńczalnych i lakierów dyspresyjnych, ale ich uniwersalność obejmuje także malowanie podłóg, płotów, ościeżnic i framug. W zasadzie płaski pędzel powinien być numerem jeden na każdej liście zakupów, kiedy planuje się remont. Warto wspomnieć o szczególnym rodzaju pędzla tego typu – to spalter, który polecany jest w szczególności do malowania parkietów. Jego znakiem rozpoznawczym jest solidne i bardzo precyzyjne włosie. W przeciwieństwie do wymienionych płaskich pędzli, te przeznaczone do parkietów są znacznie większe, bo sięgają nawet 20 cm.

Podsumowanie

Rodzajów pędzli jest bardzo dużo, ale dzięki temu bez większego trudu można pomalować każdą powierzchnię. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kilka podstawowych np. płaski pędzel, okrągły, skośny i krzywy, a wtedy malowanie pójdzie szybko i sprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *