Zawód detektywa niedawno skończył w naszym kraju 10 lat. Chociaż już po upadku komunizmu w naszym kraju zaczęły działać agencje detektywistyczne. W naszym kraju wydano już przeszło 500 licencji detektywistycznych. Z wejściem w życie zawodu detektywa, obecnie działają oni zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, jednak przed wejściem zawodu działali oni na granicy albo nawet czasami łamali przepisy. Ustawa o zawodzie detektywa wprowadziła reguły i zasady, jednak dla wielu detektywów są one zbyt sztywne, przez co zbieranie informacji jest bardzo ciężkie.
Czym zajmują się prywatni detektywi?
Jakie usługi detektywistyczne wykonują?
Najczęściej tropią niewiernych mężów, albo niewierne żony. Prowadzą również prace związane z ochroną marek towarowych (głównie wyszukują na polskim rynku podróbek). Również niejednokrotnie zlecane są usługi dotyczące poszukiwania zaginionych osób, bądź znajdywania majątku, który ukrywany jest przez dłużników.
Dobry prywatny detektyw powinien być dobrze wyszkolony, aby wiedzieć, jak zachować się w każdej sytuacji. Powinien również raportować swoich klientów o rozwoju wydarzeń. Niestety ma to też swoje wady. Część Klientów działa bowiem pod wpływem impulsu, przestaje myśleć racjonalnie i podejmuje zbyt pochopne decyzje, które później powodują wiele komplikacji. Dlatego detektyw musi posiadać umiejętność rozmowy, przekazywania informacji (a więc podstawy psychologii), dzięki czemu będzie umiał rozmawiać z swoim Klientem.
Dobry detektyw, to taki, który nie rzuca się w otoczeniu w oczy, nie jest znany szerokiej opinii publicznej, dzięki czemu może uniknąć rozpoznania w otoczeniu. A to dla takiej osoby jest bardzo ważne.
Pamiętajmy, że dobry prywatny detektyw to nie taki, którego pełno w telewizji czy gazetach, ale taki który jest niewidoczny, a efekty jego pracy są zadowalające.