Czy lokaty bankowe posiadają wady?

by:

Biznes

Zarówno osoby indywidualne, jaki i przedsiębiorcy, nierzadko posiadają oszczędności lub kapitał, który chcą zainwestować i pomnożyć. Możliwości jest wiele, począwszy od zwykłego konta oszczędnościowego i lokaty bankowej, a skończywszy na akcjach czy obligacjach. Wszystkie te formy mają swoje zalety, ale także wiele wad. W zależności od potrzeb powinniśmy wybrać najlepszą dla nas formę inwestowania środków pieniężnych, ponieważ nieinwestowane, leżące tylko na koncie pieniądze, tracą na wartości i ponosimy wówczas same straty.

Wadą lokaty jest konieczność powierzenia bankowi swoich oszczędności na dłuższy okres czasu. Niezbędne minimum wynosi zwykle trzy miesiące. Ale im dłuższy okres tym oprocentowanie lokaty będzie większe i otrzymamy wyższe odsetki. W trakcie trwania umowy zawartej pomiędzy bankiem a klientem, nie możemy wypłacić naszych środków pieniężnych, ponieważ stracimy większość albo i całe odsetki. Powierzając bankowi środki na lokacie musimy być pewni, że przez okres trwania umowy nie będą nam one potrzebne i że będziemy mieli z czego sfinansować niespodziewane wydatki.

Dla osób, które nie są pewne czy nie będą chciały wykorzystać oszczędności wcześniej, lepszym rozwiązaniem jest dodatkowe konto oszczędnościowe, z którego w każdej chwili możemy wypłacić zgromadzoną kwotę. Takie konto jest oprocentowane, ale najczęściej o wartość niższą niż oprocentowanie lokat.

Ale nie ma wątpliwości, że również oprocentowanie lokat może nas ostatecznie nie zadowolić. Na ogół nie da ono wysokich odsetek, jeśli i nasz kapitał nie jest wystarczająco duży. Wtedy lepszym rozwiązaniem mogłoby być zainwestowanie oszczędności w akcje na giełdzie papierów wartościowych. Niestety takie posunięcie jest dość ryzykowne i możemy ponieść straty, jeśli nasz makler okaże się niekompetentną osoba i jeśli nie ma tzw. nosa do inwestowania.

Podsumowując, każda forma inwestycji środków finansowych posiada wady i zalety. Wybór odpowiedniej z nich zależy od wielkości naszego kapitału, jego dostępności, naszej odwagi, rozwagi oraz potrzeb. Często warto zasięgnąć rady doradcy finansowego, żeby podjąć naprawdę odpowiednią decyzję.

Więcej szczegółów na temat lokat bankowych znajdziesz na portalu finansowym – oprocentowanielokat.info – aktualne zestawienia najlepszych lokat, bieżące informacje o usługach bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *