Copywritting? Dlaczego nie!

by:

Rozrywka

Wydawać by się mogło, że praca copywritera jest łatwa. Osoba pełniąca to stanowisko dostaje od swoich przełożonych tematy, siada przy komputerze, pisze teksty i wysyła. Jednak nic bardziej mylnego, to wcale nie jest takie łatwe.

Copywritter to osoba, która w danej firmie marketingowej zajmuje się pisaniem tekstów, które wykorzystywane są później we wszelkiego rodzaju reklamach, zarówno tych radiowo-telewizyjnych jak i w tradycyjnych ulotkach. Osoba taka ponadto oprócz pisania takich tekstów reklamowych, zajmuje się pisaniem tekstów na strony WWW oraz na blogi.  Copywritting jest więc umiejętnością polegającą na pisaniu tekstów, które w skuteczny sposób trafią do odbiorcy i nakłonią go do zakupu danego dobra czy produktu.

Bardzo często zdarza się tak, że osoba na takim stanowisku dostaje do napisania kilkanaście tematów z bardzo szerokiego zakresu materiału, często nawet nie zazębiającego się ze sobą. Kandydat na takie stanowisko powinien, więc mieć pojęcie o świecie, nawet ogólnikowe, ażeby znał podstawowe terminy, definicje oraz umiał ich używać. Najczęściej pracą taką zajmują się osoby po takich kierunkach studiów jak przede wszystkim dziennikarstwo i komunikacja społeczna, marketing, filologia polska.

Copywritter musi umieć bardzo precyzyjnie stworzyć reklamę i celnie trafić w potrzeby klienta. Nie okłamujmy się jednak, to że dana osoba jest oczytana, posiada podstawową wiedzę o świecie, to nie znaczy, że wie wszystko. Przeciętna, inteligentna kobieta nie potrzebuje wcale znać rodzajów silników, które auto ma ile koni mechanicznych, bądź które jest lepsza. Wiedzę taką, a także inną copywriter czerpać może zasobów magicznego Internetu, w którym roi się dokładnie od wszystkiego (dziennikarstwo, artykuły typu presell page czy artykuły do przedruku), z tą jednak uwaga, że praca ta nie powinna polegać na kopiowaniu cudzych treści, lecz na zbieraniu informacji i budowaniu własnych tekstów, które będą odtwórcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *