Charakterystyka stali nierdzewnej

by:

Biznes

Stal nierdzewna to materiał bardzo często spotykany w gastronomii. To właśnie z niej jest wykonana większość mebli gastronomicznych. Zastosowanie stali nierdzewnej w meblarstwie kuchennym jest związane z jej specyficznymi cechami. Oto najważniejsze z nich.

Gładka powierzchnia

Gładka powierzchnia to jedna z najważniejszych cech blachy nierdzewnej. Brak jakichkolwiek porowatości sprawia, że przygotowane potrawy (i nie tylko) nie przylegają do blaszanej powierzchni. Dzięki temu meble gastronomiczne są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu.

Jednak specyficzna, gładka powierzchnia to nie tylko walory estetyczne. Materiały o charakterze porowatym bardzo często są siedliskiem różnego rodzaju bakterii. Nawet jeśli zostaną one w pełni wyczyszczone, to i tak istnieje duże ryzyko, że bakterie na ich powierzchni nadal pozostaną. Gładkie powierzchnie minimalizują ryzyko zagnieżdżania się bakterii.

Materiał wykonania

Stal nierdzewna najczęściej jest pokryta warstwą chromu. Metal ten jest odporny na działanie różnych odczynników chemicznych i tym samym – pasywny chemicznie. Dlatego meble ze stali nierdzewnej nadają się wszędzie tam, gdzie nie tylko mamy do czynienia z żywnością, ale też – z aktywnymi chemicznie środkami czyszczącymi. Zastosowanie innego, bardziej aktywnego chemicznie materiału mogłoby doprowadzić do uszkodzenia mebla i w konsekwencji – do spadku jego walorów higienicznych.

Równomierność to klucz

Jak już wspominaliśmy stal nierdzewna zawiera w sobie cienką warstwę chromu a w zasadzie – tlenku chromu. Jednak żeby nasza stal spełniała swoją funkcję, warstwa ta musi być nałożona jak najbardziej równomiernie i dokładnie. W tym celu służą producentom zaawansowane maszyny, które komputerowo dobierają grubość warstwy tlenku i nakładają ją na powierzchnię danego mebla. W efekcie pokrywa nierdzewna skutecznie chroni stal przed oddziaływaniami chemicznymi.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym: gastroprofit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *