Charakterystyka kredytu inwestycyjnego dla firm

by:

Biznes

Kredyty dla firm pozwalają realizować inwestycje i w konsekwencji wpływają korzystnie na rozwój przedsiębiorstwa. Najpopularniejszym rozwiązaniem biznesowym stworzonym przez banki z myślą o przedsiębiorcach jest właśnie kredyt inwestycyjny. Opiera się on na założeniu, że bank przekazuje kredytobiorcy ustaloną w umowie kwotę, a klient jest zobowiązany przeznaczyć ją na inwestycje związane z rozwojem własnej działalności gospodarczej.

Aby otrzymać takie wsparcie z banku, należy złożyć wniosek o finansowanie i dołączyć do niego wszystkie niezbędne dokumenty. Wśród nich poza zaświadczeniami o rejestracji firmy i jej formie prawnej, niezbędne jest zaświadczenie NIP, REGON oraz wpis do KRS. Kredyt inwestycyjny przeważnie wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki, poręczenia majątkowego lub weksla. Finansowanie firm przez banki w postaci kredytu inwestycyjnego wymaga dokładnego wcześniejszego sprawdzenia kondycji firmy oraz jej możliwości spłaty zadłużenia. Tego rodzaju kredyty dla firm są udzielane na okres nie przekraczający 15 lat. Kredyt inwestycyjny przeważnie udzielany jest w złotówkach, ale banki dopuszczają możliwość przyznania kredytu w innej walucie, na przykład w euro lub w dolarach amerykańskich, jednak warunkiem jest otrzymywanie przez przedsiębiorstwo przychodów w danej walucie.

Zalety kredytu inwestycyjnego

Powyższe przedstawienie zasad funkcjonowania na rynku kredytów na inwestycje już pokazuję, jak wiele takie rozwiązanie ma zalet. Kredyt dla firm przeznaczony na inwestycje wspiera rozwój działalności i pomaga osiągać znaczne zyski. Niekiedy dzięki takiemu zobowiązaniu, firma może poszerzyć zakres swojej działalności. Takie finansowanie firm przez banki ma znacznie więcej pozytywnych aspektów. Jednym z nich jest sposobność otrzymania opinii specjalistów w sprawie planowanej inwestycji. Bank przekazuje właścicielowi opinię fachowca o planowanych działaniach w trakcie trwania procesu decyzyjnego, czy przyznać danej firmie kredyt. Na tym etapie, przedsiębiorca ma możliwość naniesienia poprawek w swoim biznesplanie albo może uznać, że lepiej zrezygnować z realizacji danego pomysłu. Ponadto większość banków zapewnia swoim klientom możliwość skorzystania z usług doradcy kredytowego, co może okazać się niezwykle cenne na tym etapie planowania nowych przedsięwzięć. Do zalet kredytu inwestycyjnego zaliczyć można także przejrzyste i elastyczne warunki przyznawania środków finansowych. Dodatkowo banki, przygotowując umowę kredytową, uwzględniają indywidualne preferencje przedsiębiorców i możliwości finansowe ich firmy.

Wady kredytu inwestycyjnego

Kredyty dla firm, które mają zaspokoić potrzeby związane z nowym przedsięwzięciem i rozwojem działalności posiadają wiele zalet – kliknij tutaj aby sprawdzić jakie korzyści dają aktualne oferty kredytów. Jednak, czy są zupełnie pozbawione wad? Oczywiście, jak każda usługa bankowa, także kredyt inwestycyjny, nie jest rozwiązaniem pozbawionym negatywnym stron. Po pierwsze takie inwestycyjne kredyty dla firm są trudne do osiągnięcia przez małe i nowe na rynku firmy. Właściciel przedsiębiorstwa, które stawia pierwsze kroki w danej branży, ma problem ze spełnieniem wszystkich wymogów, jakie stawia przed nim bank. Drugim powodem, dla którego wiele osób rezygnuje z walki o tego rodzaju finansowanie przedsiębiorstw jest długotrwały proces rozpatrywania wniosku kredytowego oraz duża ilość dokumentów, jakie trzeba przedstawić w banku. Do wad zaliczyć można również z reguły zmienne oprocentowanie takich kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *