Bezpieczna praca na wysokości

by:

Edukacja

Praca przedstawicieli wielu zawodów wiąże się z przebywaniem na dużych wysokościach, co niesie za sobą zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Dlatego też pracownicy tacy muszą być odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do wykonywania swoich obowiązków w tak trudnych i niebezpiecznych warunkach. Szkolenia wysokościowe organizowane są przez specjalne ośrodki, zatrudniające wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów alpinistów.

Każde szkolenie dostosowane jest do indywidualnych potrzeb danego zawodu, jednak ogólnie polega na wyćwiczeniu technik bezpiecznego poruszania się na różnych konstrukcjach o dużej wysokości, metod zabezpieczania się przed upadkiem, a także podstawowych form ratownictwa i sposobów ewakuacji. Zapotrzebowanie na szkolenia wysokościowe jest ogromne, gdyż powstaje coraz więcej wysokich obiektów przemysłowych oraz wysokich budynków.

Prace na wysokościach przeprowadza się w różnych gałęziach gospodarki, dlatego szkolenia przydają się pracownikom firm energetycznych i telekomunikacyjnych, osobom pracującym przy elektrowniach wiatrowych, budowlańcom i dekarzom, monterom rusztowań, pracownikom firm sprzątających, które oferują mycie okien w biurowcach, instalatorom reklam i billboardów itp.

Kursy wysokościowe dotyczą często poszczególnych rodzajów konstrukcji i obiektów, dlatego można spotkać szkolenia do pracy na słupach, na dachach, na drzewach czy na konstrukcjach kratowych. Każdy z kursów ma swój indywidualny program, oparty zarówno na części teoretycznej, jak i praktycznej, w której wykorzystuje się niezbędny sprzęt do treningów. Firmy szkoleniowe prowadzą kursy dla początkujących, w formie instruktażu stanowiskowego, a także obowiązkowe kursy okresowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *