Bateria umywalkowa – jaka będzie najlepsza?

by:

Dom

Bateria umywalkowa nie tylko zapewnia nam dostęp do ciepłej i zimnej wody, ale również jest ważnym elementem kompozycyjnym. Wybierając model do naszej łazienki, nie warto kierować się tylko ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością i wyglądem. Jaki typ baterii będzie najlepszy i jak dokonać właściwego zakupu?

Baterie dzielimy ze względu na sposób, w jaki są montowane. Najpopularniejsze w polskich domach są tak zwane baterie sztorcowe. Montowane są one bezpośrednio do umywalki. Największą wadą tego modelu jest trudność w utrzymaniu go w czystości. Kamień zbiera się najczęściej na brzegach baterii, a jego usunięcie może sprawić dużo problemu. Jeżeli zależy nam na estetycznym wyglądzie naszej łazienki, warto zastanowić się nad drugim typem baterii. Baterie ścienne – jak nazwa wskazuje – montowane są bezpośrednio do ściany. Istnieją dwa sposoby takiego montażu: natynkowy i podtynkowy. W tym pierwszym elementy baterii, takie jak korpus i uchwyty, widoczne są dla użytkowników, a w tym drugim są one schowane pod tynkiem.

Jednak najwygodniejszym typem baterii ze względu na utrzymanie ich w czystości jest bateria wolnostojąca (http://www.topsanit.pl/lazienka/baterie-lazienkowe/baterie-wolnostojace). Jest ona instalowana poza umywalką (na podłodze lub z boku), przez co nie ma ona kontaktu z wodą i mydłem, dzięki czemu nie zbiera się na niej kamień.

batwol1

Oczywiście, estetyka i łatwość w utrzymaniu nie są najważniejszymi właściwościami baterii, bo żeby wybrać model wygodny w użytkowaniu, trzeba zastanowić się, czy zależy nam na baterii z jednym uchwytem, dwoma lub bez uchwytu. Baterie jednouchwytowe składają się tylko z jednego uchwytu, który pozwala na dowolną i swobodną regulację temperatury wody. Ten model wydaje się również najbardziej ekologiczny, ponieważ wybór odpowiedniej temperatury wody nie wymaga ciągłej regulacji baterii. W bateriach dwuuchwytowych zamontowane są dwa pokrętła służące do regulacji temperatury wody. Jest to stary typ baterii powoli wypierany przez modele z jednym lub bez uchwytu. Najnowocześniejszym typem są zaś baterie bezuchwytowe. Uruchamiane są one albo za pośrednictwem czujnika ruchu, albo dzięki specjalnemu przyciskowi. W tym drugim przypadku można ustawić nawet czas działania, po którym bateria przestanie puszczać wodę.

batum1

Najbardziej ekonomiczne są baterie jednouchwytowe i bezuchwytowe. Polacy z powodu rosnących cen zużycia wody, chętniej wybierają te modele. Jeżeli więc zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy i nieobca jest nam wrażliwość ekologiczna, warto zainwestować albo w baterie jednouchwytowe, albo bezuchwytowe. Taki model możemy montować nie tylko na umywalce, ale również świetnie sprawdzi się jako bateria wannowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *