Tanie ogrzewanie, czyli gazowe kotły kondensacyjne

by:

Dom

Czy ogrzewanie gazowe to wciąż jeszcze tanie ogrzewanie? Za takie uznawano je kilka, kilkanaście lat temu, ale dziś, przy stale rosnących cenach gazu kwestia ewentualnych oszczędności wydaje się dość dyskusyjna. Mimo to instalacje i kotły gazowe cieszą się sporą popularnością, a przy odrobinie starań można sprawić, by zapewniały możliwie tanie ogrzewanie. Jak to zrobić?

Kotły gazowe – rodzaje Przede wszystkim należy zainwestować w instalację i jej serce, czyli kocioł. Najogólniej rzecz ujmując kotły gazowe dzielimy na: – kotły gazowe tradycyjne, – kotły gazowe kondensacyjne. Wśród tych ostatnich wyróżniamy dodatkowo kotły kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Koszty ogrzewania, czyli możliwie tanie ogrzewanie Koszty ogrzewania można obniżyć na dwa sposoby: krótko- i długoterminowo. Jeśli zależy nam na jednorazowych oszczędnościach instalację powinniśmy wyposażyć w najprostszy, tradycyjny kocioł gazowy. Takie kotły są najtańsze, ale to rozwiązanie na krótką metę, nie wpływające dodatnio na koszty ogrzewania w przyszłości. Autentyczne i długofalowe obniżenie kosztów ogrzewania umożliwiają jedynie kotły kondensacyjne.

Kotły kondensacyjne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne – dlaczego właśnie kotły kondensacyjne? Z jednego prostego powodu: wykorzystują one maksimum potencjału energetycznego zużywanego paliwa – w omawianym przypadku gazu. Mówiąc obrazowo: wydobywają z gazu więcej ciepła i intensywniej ogrzewają. Pozwalają więc zmniejszyć zużycie gazu i zredukować comiesięczne opłaty. Zarówno kotły jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne świetnie się w tej roli sprawdzają, a kwestia wyboru pomiędzy kotłami sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: czy instalacja grzewcza ma jednocześnie zapewniać dostęp do ciepłej wody (kocioł dwufunkcyjny), czy wystarczy samo ogrzewanie pomieszczeń (kocioł jednofunkcyjny).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *