Zastosowanie mat antyerozyjnych.

by:

Biznes

Maty antyerozyjne to obecnie jedne z częściej stosowanych w budownictwie drogowym oraz kolejowym geosyntetyków. Są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie na sztucznie wykonanych nasypach wzdłuż dróg, autostrad i torowisk, należy zabezpieczyć grunt przed erozją. W tym zakresie maty antyerozyjne będą skutecznie zabezpieczać skarpy i nasypy do czasu ukorzenienia się naturalnej roślinności, co będzie już wystarczającym zabezpieczeniem na wiele lat. Warto tutaj więc powiedzieć sobie nieco więcej na temat zastosowania mat antyerozyjnych oraz występujących ich typów we współczesnym budownictwie technicznym.

\Maty antyerozyjne i ich rodzaje.

Tak samo jak w praktycznie każdym innym przypadku materiałów geosyntetycznych, tak tez w przypadku mat antyerozyjnych, będziemy mieć do czynienia z większą ilością występujących ich rodzajów. Tutaj znajdziemy trzy podstawowe typy maty antyerozyjne, z czego każdy z nich będzie stosowany w nieco innych przypadkach. Przede wszystkim więc warto przyjrzeć się każdemu z nich z osobna.

  • Mata kokosowa – jest to mata antyerozyjna w pełni biodegradowalna, składająca się w 100% z naturalnych włókien kokosowych. Jej zastosowanie zapobiega erozji przypowierzchniowych warstw gruntu. Dzięki zastosowaniu maty, rośliny są zabezpieczone przed wypłukiwaniem w najbardziej krytycznym momencie, czyli w trakcie ukorzeniania. Ponadto, po ostatecznym rozłożeniu w glebie, spełniają dodatkową rolę nawozu organicznego. Maty te charakteryzują się pięcioletnim okresem trwałości do czasu rozkładania się, wobec czego ukorzenienie roślinności może przebiegać w pełni prawidłowo.
  • Maty POLYMAT – są to trójwymiarowe maty antyerozyjne wykonane z wzmacnianych włókien polipropylenowych. Są oczywiście w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego. Warto podkreślić, iż mata antyerozyjna Polymat, jest jedną z najczęściej stosowanych we współczesnym budownictwie. Ułatwia nam ona szybkie zazielenianie skarp. Jest prosta we wbudowywaniu i nieszkodliwa dla środowiska.
  • Biowłókniny – są to geotekstylia, wykonywane z odpadów przede wszystkim bawełnianych. Tego typu biowłóknina zapewnia rolę nośnika dla nasion i zapewnia bezpieczeństwo roślin w trakcie fazy ukorzeniania. W ciągu dwóch lat ulega całkowitemu rozkładowi, jest więc w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Mamy tutaj więc do czynienia z trzema najczęściej stosowanymi matami antyerozyjnymi, które są skuteczne w różnych rozwiązaniach. Warto w pierwszej kolejności sprawdzić dokładnie, precyzyjnie parametry poszczególnych mat antyerozyjnych, a następnie dopasować je do naszych, konkretnych wymagań w danym zastosowaniu. Przy odpowiednio dobrze dobranych matach do konkretnych zastosowań, z całą pewnością osiągniemy wysoki poziom efektywności ich działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *