Produkcja brykietu drzewnego w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Wynika to głównie z faktu tego, iż ekologiczne materiały opałowe, a brykiet jest takim niewątpliwie, znajdują coraz większe uznanie w oczach wielu z nas. Dzięki przerzuceniu się na tego typu materiały opałowe, minimalizujemy zanieczyszczenie środowiska oraz walczymy ze smogiem. Aby jednak rozpocząć własną produkcję brykietu, niezbędne będzie zainwestowanie w odpowiednią infrastrukturę. Obiekty do produkcji i magazynowania oraz profesjonalna, nowoczesna brykieciarka to podstawa. Bez tego po prostu nie ma co myśleć o efektywnej produkcji brykietu drzewnego.
Przygotowanie produkcji brykietu.
Tak więc, skoro już mamy pewien zamysł, warto zastanowić się nad jego realizacją. Przede wszystkim, niezbędne będzie przygotowanie infrastruktury produkcyjnej. Musimy przygotować odpowiednie pomieszczenia do magazynowania materiałów wsadowych oraz gotowego już brykietu. Jest to bardzo istotne ze względu na wilgoć, która jest tutaj przeciwnikiem jakości wytwarzanego brykietu. Bardzo ważna będzie także brykieciarka czyli maszyna do produkcji brykietu. Powinna być to nowoczesna maszyna, brykietująca według najnowszych wytycznych. Pozwoli nam to osiągnąć wysoki poziom jakości produkcji brykietu. będzie się także przekładać na wydajność produkcji. Brykieciarka także powinna pracować w jak najbardziej suchych warunkach. Nadmierny poziom wilgoci będzie nie tylko utrudniać produkcję, ale jednocześnie może powodować korodowanie elementów maszyny. Dlatego też, obiekty magazynowe i produkcyjne, powinny być wentylowane a najlepiej jak byłyby jeszcze dodatkowo ogrzewane. Warto także zastanowić się nad suszarnią, bowiem pozwoli nam to na osuszenie trocin na brykiet, czy też gotowego już brykietu.
Warunki spadania brykietu drzewnego.
Wspomnieliśmy wcześniej o kwestii poziomu wilgotności brykietu. Nie powinna ona przekraczać poziomu 10%. Powyżej tej wartości, spalanie brykietu będzie nieefektywne. Każdy kolejny procent wilgotności będzie obniżać o kilka procent efektywność spalania. Wynika to z prostego faktu. Zanim będziemy mogli dokonać spalenia wilgotnego brykietu, trzeba go będzie osuszyć. W toku jego suszenia podczas palenia, część energii cieplnej jest po prostu marnowana na odparowanie wilgoci. Można by ją wykorzystać do ogrzewania, pod warunkiem, iż brykiet drzewny będzie odpowiednio suchy. Co więcej, nawet brykieciarka nie będzie dobrze wytwarzać brykietu z mokrych wiórów.
Generalnie rzecz ujmując, najważniejsza kwestią w produkcji brykietu drzewnego jest suchość atmosfery otoczenia. Im lepiej pomieszczenie będzie izolowane przed wilgocią i wentylowane, tym lepsze efekty naszej pracy z produkcją brykietu uda nam się osiągnąć. Dlatego też, w pierwszej kolejności należy tutaj inwestować w infrastrukturę produkcyjną. Tylko w taki sposób można będzie wytwarzać brykiet drzewny o dobrych parametrach spalania.