Zioła w medycynie naturalnej.

by:

Zdrowie

Medycyna naturalna, to przede wszystkim zbiór bardzo szerokiej i rozległej wiedzy, zbieranej przez ludzkość od wielu pokoleń. Wiedzy dotyczącej zastosowania odpowiednich ziół, rosnących naturalnie w przyrodzie, w celu leczenia różnorodnych chorób i dolegliwości. Z całą pewnością tego typu wiedza jest zbierana przez wiele tysięcy lat, jednakże trzeba przyjąć, iż największe postępy w tej dziedzinie zostały poczynione w okresie średniowiecza, kiedy to mnisi i zakonnicy, zaczęli tę ludową mądrość zgłębiać, a przede wszystkim spisywać na kartach zakonnych herbariuszy. Wiedza ta współcześnie została dodatkowo podparta nowoczesnymi badaniami naukowymi, dzięki czemu, skuteczność leczenia ziołowego jest potwierdzona z naukowego punktu widzenia.

Jakie zioła w medycynie naturalnej są najskuteczniejsze?

Z całą pewnością wielu będzie chciało zadawać tego typu pytania, chcąc uzyskać informacje na temat najbardziej skutecznych ziół. Trudno jest jednak określić taką grupę, bowiem każde zioła są skuteczne w leczeniu różnych dolegliwości. Kluczem jest prawidłowy ich dobór do konkretnych objawów chorobowych, oraz prawidłowe ich stosowanie. Ważne jest także to, aby były one zebrane w odpowiednim czasie, kiedy wykazują najsilniejsze działanie w danym zakresie. Możliwe jest nawet osiągnięcie takiego stanu, aby jedno i to samo zioło mogło działać w różny sposób. Wystarczy zbierać je w innych okresach, kiedy w roślinie występują zróżnicowane zawartości innych substancji.

Oczywiście zioła w medycynie naturalnej obecne są już od tysięcy lat. Skutkiem tego, wiedza na temat zbioru ziół, i działania poszczególnych roślin, w zależności od okresu zbioru, była przekazywania z pokolenia na pokolenie. W czasach średniowiecza zaś, została spisana przez zakonników. Oni to właśnie jako pierwsi zaczęli poszerzać dostępną wiedzę o ziołolecznictwie i ją upowszechniać. Dzięki temu też, współczesna medycyna naturalna jest tak rozległym zagadnieniem.

Skuteczność leczenia ziołami.

Warto sobie tutaj od razu także podkreślić, iż przy odpowiednim dobrze ziół, będziemy mogli liczyć na wyjątkowo skuteczne leczenie różnorodnych chorób, schorzeń i dolegliwości. Co więcej, zioła nie będą wywoływać jakichkolwiek skutków ubocznych, chyba, że będziemy ich używać niewłaściwie, w niewłaściwych proporcjach i bez odpowiedniej kontroli. Warto więc w pierwszej kolejności wybrać się jednak do lekarza celem postawienia diagnozy, aby określić czy w danym przypadku wystarczające będą odpowiednie zioła, czy też lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem okażą się leki farmakologiczne. Wartym podkreślenia jest tutaj także fakt też, iż obecnie coraz częściej także lekarze sięgają po zioła i preparaty ziołowe, jak mniej szkodliwą alternatywę dla leków farmakologicznych. Aczkolwiek musimy pamiętać, iż lobby farmakologiczne czuwa i cały czas dba o to, abyśmy nie odeszli od sztucznych i syntetycznych leków, odcinając lobby tym samym od źródła bajecznych wręcz dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *