Trekking alpejski trasą Haute Route.

by:

Turystyka

Wśród wszystkich tras trekkingowych w Alpach, z całą pewnością trasę Haute Route należy zaliczyć do najbardziej wymagających, zarówno pod względem posiadanego wyposażenia, jak i pod względem posiadanego doświadczenia czy też prawidłowego przygotowania kondycyjnego i fizycznego. Trasa w swojej dużej części wiedzie lodowcami, gdzie jest niezbędne korzystanie z raków i poruszanie się na uprzęży we wzajemnym ubezpieczeniu z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Trzeba się także liczyć z koniecznością nocowania na wysokości powyżej 3500 metrów, gdzie warunki pogodowe raczej do najbardziej sprzyjających nie należą. Warto tutaj więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej wyprawy przed podjęciem ostatecznej decyzji, bowiem nie jest to wyprawa dla każdego.

Wymagania związane z wyprawą na trasę Haute Route.

O ile pierwsza część wyprawy organizowanej przez jedno z bardziej doświadczonych w tym zakresie biur podróży, będzie wieść prostszymi odcinkami trasy, to już druga część to najzwyklejsza tura wysokogórska. Tutaj trzeba umiejętności posługiwania się sprzętem alpinistycznym, takim jak raki, czekan, uprząż dolna. Niezbędne staje się także umiejętne korzystanie z lin, tym bardziej, iż spora część trasy będzie poręczowana w celu ułatwienia przemieszczania się mniej doświadczonym wspinaczom. Trzeba tutaj także wykazać się dobrym zdrowiem, kondycją oraz siłą fizyczną. Przez cała trasę, trzeba będzie nieść na sobie plecak z niezbędnym wyposażeniem, prowiantem oraz wodą, co jest szczególnie istotne, bowiem odwodnienie na takich wysokościach staje się realnym zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia. Generalnie rzecz biorąc, jest to trasa wymagająca, wobec czego przed podjęciem decyzji o wyjeździe, warto realnie oszacować swoje siły i możliwości, aby bezpiecznie wrócić do domu. w przypadku braku pewności, warto poczekać rok czy dwa i przygotować się lepiej, nabrać więcej doświadczenia, aby na samej już trasie Haute Route, czuć się dobrze i bezpiecznie.

Przygotowanie do wyprawy.

Do zdecydowanie najważniejszych kwestii dla wszystkich wybierających się na trekking w Alpach trasą Haute Route, należy przygotowanie fizyczno kondycyjne, oraz skompletowanie niezbędnego wyposażenia. W kwestii przygotowania fizycznego i kondycyjnego to przede wszystkim należy zwrócić uwagę na regularne wizyty na siłowni, czy też uprawianie sportów aerobowych (bieganie, pływanie), bowiem pozwoli to nam poprawić zarówno siłę fizyczną, jak i wydolność tlenową naszego organizmu, która na takich wysokościach odgrywać będzie niesłychanie wielką rolę. W kwestii zaś ekwipunku, przede wszystkim trzeba będzie zebrać odpowiednią odzież i obuwie. Do tego dopasowane do posiadanego obuwia raki, czekan i składane kijki. Warto posiadać także własną uprząż dolną, aczkolwiek na samym miejscu można będzie wypożyczyć. Generalnie rzecz biorąc, wyprawa na trekking w Alpach trasą Haute Route, jest bardzo wymagająca w wielu aspektach, toteż warto przygotowania rozpocząć na długo przed planowanym rozpoczęciem wyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *