Trasa Haute Route w Alpach Walijskich.

by:

Turystyka

Wśród wszystkich tras trekkingowych dla profesjonalistów, jedną ze zdecydowanie najbardziej wymagających jest trasa Haute Route. Szczególnie mamy na myśli tutaj jej wysokogórski odcinek, który pokonujemy częściowo lodowcami na wysokości ponad 3000 m n.p.m. Trzeba będzie także na tej wysokości nocować w wysokogórskich schroniskach. Na trasie wymagany jest sprzęt alpinistyczny oraz solidne przygotowanie. Umiejętności trekkingowe także będą jak najbardziej wskazane. Musimy więc pamiętać, iż trasa Haute Route w Alpach Walijskich, to poważne wyzwanie, nawet dla doświadczonych górskich podróżników.

Wymagania na trasie Haute Route w Alpach Walijskich.

Jako, że jest to trasa bardzo wymagająca, trzeba będzie liczyć się z tym, iż postawi nam trudne warunki. Zarówno w kwestii przygotowania, jak i niezbędnego wyposażenia. Warto zawczasu przygotować się na to wszystko, aby nie mieć potem żadnych problemów. Niezależnie od tego z jakim biurem podróży wybierzemy się na ten trekking, niezbędne wyposażenie będzie raczej takie samo. W końcu trasa się nie zmienia, a jedynie przewodnik. Dlatego też możemy sobie tutaj od razy wyszczególnić najważniejsze elementy wyposażenia niezbędnego na szlaku.

  • Sprzęt alpinistyczny: raki, czekan, dolna uprząż – część trasy wiedzie lodowcami. Trzeba będzie chodzić w rakach i uprzęży wzajemnie ubezpieczając się z pozostałymi członkami wyprawy.
  • Dobre buty górskie – nieprzemakalne. Pamiętajmy, że raki powinny być dopasowane do obuwia, a obuwie już wcześniej sprawdzone i rozchodzone.
  • Nieprzemakalna odzież górska
  • Okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV – na takich wysokościach słońce świeci mocniej. Dodatkowo odbijać się będzie od śniegu przez co promieniowanie UV będzie stanowić jeszcze większe zagrożenie.
  • Apteczka pierwszej pomocy – niezbędne leki, które zażywamy na co dzień, oraz aluminiowy koc termiczny
  • Termos na ciepłą kawę lub herbatę oraz pojemnik na wodę.
  • Składane kijki trekkingowe
  • Ciepła bielizna oraz bielizna i odzież na zmianę – w razie przemoczenia czy też przepocenia.

Mamy tutaj więc całkiem pokaźny bagaż naszego wyposażenia podstawowego. Warto więc starannie to wszystko przemyśleć i nie brać ze sobą niczego co mogłoby okazać się zbędne. Po pierwsze mało będziemy mieć miejsca w plecaku, a po drugie, byłoby to zbędne, niepotrzebne obciążenie.

Przygotowanie fizyczne i kondycyjne

Nie da się ukryć, iż trasa Haute Route w Alpach Walijskich będzie przed nami stawiać także spore wymagania w zakresie przygotowania kondycyjnego oraz siłowego. Trzeba będzie więc uprzednio się do tego przygotować. Pomocne okażą się z całą pewnością wizyty na pływalni czy też siłowni. Nie zawadzi także na kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem na Haute Route wybrać się na kilka pomniejszych wypraw. Wypraw o niższym poziomie wymagań. Dzieki temu będziemy mogli sprawdzić w jakim stanie jest nasza kondycja oraz wytrzymałość. Pozwoli nam to przekonać się, nad którymi elementami powinniśmy jeszcze popracować. Tak aby trasa Haute Route w Alpach Walijskich nie sprawiła nad trudności nie do pokonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *