Sprowadzanie zwłok z zagranicy

by:

Usługi

Niestety, zdarza się, że w naszej rodzinie umiera ktoś bliski i musimy zorganizować pogrzeb. Jest to smutny, lecz konieczny obowiązek. O ile formalności przy tradycyjnym pogrzebie nie ma dużo, to pojawiają się one, gdy nasz bliski mieszkał przed śmiercią za granicą. Obecnie nie należy to do rzadkości – wiele osób emigruje w celach zarobkowych. Jak więc się za to zabrać? Co zrobić, żeby sprowadzić ciało do pochówku z innego kraju?
Przede wszystkim potrzebne nam jest pozwolenie wydawane przez starostę lub prezydenta miasta, w którym odbywał się będzie pochówek. Niezbędne jest także specjalne zaświadczenie na sprowadzenie zwłok lub prochów. Wydaje je konsul państwa, w którym przebywał zmarły. Z takim wnioskiem zgłasza się rodzina lub upoważniony do tego zakład pogrzebowy.
Przewozem zwłok lub prochów zajmuje się wyspecjalizowana w tym firma transportowa. Przewożone są one różnymi środkami transportu, jednak zawsze z poszanowaniem.

Do odpowiedniego urzędu należy także dostarczyć akt zgonu, zaświadczenie, że denat nie zmarł w wyniku choroby zakaźnej oraz zaświadczenie od firmy transportowej, że zwłoki będą przewożone w metalowej trumnie. Dodatkowo trzeba przedłożyć zaświadczenie o kremacji, jeśli miała miejsce. Niestety, cała procedura wiąże się ze sporymi kosztami – są to kwoty rzędu kilku tysięcy złotych. Konsulat nie pokrywa ich.

W przypadku, gdy rodzina zmarłego podejmuje decyzję o nie sprowadzaniu zwłok do Polski, konsul składa wniosek do władz miejscowych o zorganizowanie pochówku. Konsul nie może też podejmować żadnych decyzji dotyczących pogrzebu i transportu ciała bez zgody rodziny. Gdy spotka nas tragedia, jaką jest śmierć kogoś bliskiego, najlepiej skorzystać z usług zaufanej firmy pogrzebowej. Sprowadzanie zwłok z zagranicy wiąże się z wieloma formalnościami, więc warto szukać fachowej pomocy.

Zobacz też: Przewóz zwłok z zagranicy | Epitafium Przewozy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *