Samochodowy osuszacz powietrza

by:

Motoryzacja

Osuszanie powietrza w układach pneumatycznych w pojazdach samochodowych, aczkolwiek nie tylko, odgrywa bardzo istotną rolę w kwestii prawidłowej pracy poszczególnych elementów tego typu układów. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby zagwarantować obniżenie wilgotności powietrza do poziomu poniżej 21%, który to poziom uznawany jest za stosunkowo bezpieczny w przypadku wszelkiego rodzaju urządzeń korzystających ze sprężonego powietrza. Mamy tutaj na myśli chociażby siłowniki czy też zaciski hamulcowe, które wymagają przecież sprężonego ciśnienia pod stosunkowo sporym ciśnieniem.

Wilgotność sprężonego powietrza.

Warto tutaj w pierwszej kolejności zrozumieć nieco zasadę pojawiania się wilgotności w sprężonym powietrzu. W sumie nie powinno tutaj być nic nadzwyczaj dziwnego dla większości ludzi, bowiem naturalnie, atmosfera zawiera stosunkowo sporo wilgoci, w zależności od danych warunków. Czym bardziej ponuro i deszczowo, tym większy poziom wilgotności powietrza w otaczającej nas atmosferze. Sprężarka pobiera powietrze z otoczenia, aby w następnej kolejności podnieść poziom jego ciśnienia i podać do urządzeń takich jak zaciski hamulcowe, czy też wszelkiego rodzaju siłowniki. Jednakże po drodze powietrze to powinno być przepuszczone jeszcze przez osuszacz powietrza, którego zadaniem będzie odebranie nadmiaru wilgoci aby do urządzeń odbiorczych, trafiło powietrze o poziomie wilgotności maksymalnie do 21%. Dzięki temu urządzenia te będą mogły pracować w pełni wydajnie, a co równie istotne nie będą narażone na problemy związane z korodowaniem niektórych ich elementów wykonanych ze stali. Jest to istotne, gdyż wszelkie przejawy korozji będą kwalifikować siłowniki i zaciski hamulcowe do natychmiastowego serwisowania, gdzie może się okazać, iż konieczna będzie wymiana na nowe a to pociąga za sobą stosunkowo spore koszty.

Utrzymanie sprawności osuszacza powietrza.

Można więc powiedzieć, iż osuszacz powietrza będzie tutaj pełnić wyjątkowo istotną rolę, a co za tym idzie, należy bacznie kontrolować jego stan techniczny. Wszelkie problemy z poziomem wilgotności sprężonego powietrza, powinny od razu wzbudzać niepokój i zmuszać w pewnym sensie do przeprowadzenia kontroli stanu technicznego osuszacza. Jest to bardzo ważne, bowiem przy stosunkowo wcześnie wykrytych uszkodzeniach, możliwa będzie jeszcze regeneracja samochodowych osuszaczy powietrza, co z całą pewnością jest rozwiązaniem o wiele bardziej przystępnym cenowo, niż zakup nowego. Jednym słowem, należy stale pilnować poziomu wilgotności powietrza oddawanego przez osuszacz, a wszelkie odstępstwa powinny się kończyć natychmiast przeglądem stanu technicznego osuszacza, aby wyeliminować problemy i w miarę możliwości uniknąć konieczności wymiany na rzecz regeneracji osuszacza. Z całą pewnością przyczyni się to do poważnych oszczędności w przedsiębiorstwie, co zawsze jest mile widziane przez przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *