Prowadzenie firmy – jak się rozliczyć z urzędem?

by:

BiznesInnePracaUsługi

Chętnych na otwarcie firmy w Polsce nie brak, nie jest to jednak tak proste, jakby się wydawało. Jest ku temu wiele powodów, a jedną z najtrudniejszych barier do przejścia jest szeroko pojęta rachunkowość.
Prowadząc własny biznes należy rozliczać się zarówno z ZUS – em, jak i z urzędem skarbowym. Przepisy prawa podatkowego zmieniają się jednak bardzo szybko i bez kierunkowego wykształcenia w tej dziedzinie ciężko nam będzie skupić się jednocześnie na rozwijaniu własnej działalności, jak i na walce z urzędami będącymi nierzadko w stanie doszukać się jednej nierozliczonej złotówki. Z tego względu koniecznością jest dzisiaj znalezienie firmy świadczącej usługi rachunkowe.
Dzięki takiej firmie będziemy mieli ciągły kontakt z księgowym zajmującym się naszymi fakturami. Będzie on również udzielał nam porad podatkowych, co umożliwi wybór najkorzystniejszego możliwego sposobu rozliczenia się z fiskusem. Jeżeli będzie nam potrzebne sporządzenie kompleksowego sprawozdania finansowego również nie będzie to żaden problem dla odpowiednio wykształconej w tym kierunku osoby.
Jak jednak wybrać najlepsze i najpewniejsze biuro rachunkowe (np. Prym Jacek Heród)? Nie jest to wbrew pozorom łatwa decyzja, usługi rachunkowe może bowiem świadczyć praktycznie każdy – także osoba, która nie ma o nich bladego pojęcia. Z tego względu powinniśmy osobiście wybrać się do biura i poprosić o referencje od innych firm, z którymi warto skontaktować się na przykład telefonicznie – być może ich właściciele będą nam w stanie powiedzieć więcej na ich temat. Istotne jest również jasne wyłożenie warunków współpracy – nie może być tak, że ponosimy odpowiedzialność za błędy popełnione przez księgowego, jednocześnie zlecając mu pracę za wcale niemałe pieniądze.
W obliczu chaosu na polskim rynku podatkowym inwestycja w porządne biuro rachunkowe na pewno dość szybko się nam zwróci, jeżeli weźmiemy pod uwagę wysokość ewentualnych kar nałożonych na nas przez fiskus w związku z błędnymi rozliczeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *