Prawidłowe podejście do kwestii nawadniania.

by:

Biznes

Nawadnianie roślin, zarówno w małych przydomowych ogrodach, jak i na profesjonalnych plantacjach uprawnych odgrywa bardzo istotną rolę w kwestii osiągania dobrych efektów uprawy. Szczególnie w okresie braku naturalnych opadów atmosferycznych, kiedy słońce całymi dniami wysusza glebę, a na deszcz zupełnie się nie zanosi. Wszyscy bardzo dobrze wiemy, iż rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniej ilości wody, toteż prawidłowo realizowane nawadnianie w tym przypadku będzie podstawą. Zobaczmy zatem, jak ten problem rozwiązań w różnych przypadkach, zarówno małych, przydomowych ogrodów, jak i w przypadku dużych upraw profesjonalnych.

Nawadnianie przydomowego ogrodu.

W kwestii prowadzenia nawadniania w przydomowych ogrodach, przede wszystkim musimy dobrać odpowiednią technologię jego realizacji. Wybierać ją będziemy głównie poprzez odpowiednie przeanalizowanie warunków panujących w ogrodzie oraz jego powierzchni. W przypadku małych powierzchniowo ogrodów, w zupełności wystarczającym rozwiązaniem okaże się konewka czy też zwykły wąż ogrodowy z końcówką zraszającą. Jeśli będziemy mieli do czynienia z ogrodem o większej powierzchni, warto będzie zaopatrzyć się w zraszacze ogrodowe, które są w stanie samoczynnie, bez udziały naszej pracy zapewnić nawodnienie stosunkowo sporej przestrzeni. Oczywiście od czasu do czasu trzeba będzie zraszacze przestawiać w inne miejsca, lub tez zaopatrzyć się w dużą ich ilość i jedynie podpinać do nich węże dostarczające wodę, aby prawidłowo nawodnić cały ogród.

Nawadnianie upraw profesjonalnych.

W przypadku nawadniania w przemyśle rolniczym, proces staje się o wiele bardziej wymagający i skomplikowany, bowiem tutaj trzeba przede wszystkim zagwarantować sobie możliwość efektywnego dostarczenia wody na dużą przestrzeń. W tym celu wykorzystywane będą profesjonalne deszczownie, zarówno stacjonarne, jak i mobilne. W niektórych przypadkach sprawdzać dość dobrze będą się także zraszacze samobieżne, aczkolwiek wymagają one dobrego i prostego w miarę terenu, po którym będą mogły się poruszać. Do tego należy jeszcze zadbać o możliwość dostarczenia wody do systemów nawadniających, w którym to celu wykorzystywane są zarówno zbiorniki z wodą dostarczane mechaniczne, jak również studnie głębinowe czy też naturalne zbiorniki i cieki wodne. Wymagana będzie jednak odpowiedniej mocy pompa spalinowa, którą wodę pobierze i dostarczy do systemu nawadniania.

Pozostałe informacje.

Na koniec warto jeszcze pamiętać o tym, iż nawadnianie powinno być realizowane w odpowiedniej porze. Najlepszym momentem jest wczesny poranek, kiedy słońce jeszcze nie praży nazbyt mocno, lub późny wieczór, kiedy słońce już pomału chyli się ku zachodniemu horyzontowi. Nawadnianie realizowane w środku dnia będzie stanowić poważne zagrożenie dla naszych roślin ogrodowych, bowiem może doprowadzić do ich poparzenia promieniami słonecznymi. Woda znajdująca się na roślinach, bardzo szybko osiągnie wysoką temperaturę w silnym słońcu i poparzy nasze rośliny a tego raczej powinniśmy unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *