Prawidłowe nawadnianie ogrodu.

by:

Rozrywka

W kwestii nawadniania przydomowych ogrodów, z całą pewnością wielu z nas popełnia kilka kardynalnych wręcz błędów, poprzez które nasze rośliny nieco cierpią, ale co najważniejsze, mogą one doprowadzić nawet do poważnych zniszczeń w ogrodzie. Wynika to przede wszystkim z braku naszej wiedzy w tym zakresie, toteż warto ją poszerzyć, bowiem nawadnianie ogrodu to bardzo ważny element prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, wobec czego warto realizować go jak najbardziej prawidłowo. Warto tez przemyśleć kwestię automatyzacji procesów nawadniania, co może w wielu przypadkach okazać się bardzo pożytecznym rozwiązaniem, oszczędzającym nasz czas i zapewniającym prawidłowe nawadnianie.

Zasady nawadniania ogrodu.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby nawadnianie ogrodu realizować w odpowiednich porach i określonych warunkach atmosferycznych. Jeśli mamy do czynienia z częstymi burzami i przelotnymi deszczami, nie warto w ogóle zaprzątać sobie tym zagadnieniem głowy, bowiem dodatkowe nawadnianie może doprowadzić do nadmiernej wilgotności podłoża a tym samym do gnicia korzeni naszych roślin. Dopiero w przypadku kiedy zaobserwujemy dłuższy brak opadów atmosferycznych a letnia pogoda zacznie ostro dawać się we znaki także nam, warto rozpocząć proces nawadniania ogrodu.

Bardzo ważne podczas nawadniania jest to, aby realizować je o odpowiedniej porze dnia. Najlepszy do tego celu jest późny wieczór, aczkolwiek bardzo wczesny porannej także może się okazać dobrym rozwiązaniem. Chodzi tutaj o to, iż w przypadku kiedy zmoczymy nasze rośliny w ciągu dnia na silnym słońcu, krople wody na liściach i kwiatach bardzo szybko zagotują się, a to sprawi, że po prostu poparzymy nasze rośliny. Nawadniając wieczorem pozwalamy na spokojne wchłonięcie wody do gleby skąd następnie będzie ona pobrana przez rośliny wraz z wszystkimi, niezbędnymi do ich egzystencji składnikami odżywczymi.

Ogólne nawadnianie ogrodu a jego automatyzacja.

Wspominaliśmy także o ewentualnym zautomatyzowaniu procesu nawadniania co także pozwoli nam zapewnić sobie prawidłową jego realizację. Odpowiednio dobrane systemy deszczowni połączone ze zdalnym sterowaniem gwarantują nam najlepszy poziom nawodnienia. W nowoczesnych systemach możemy zamontować odpowiednie czujniki poziomu wilgotności gleby, dzięki czemu proces nawadniania będzie rozpoczynany zawsze wtedy, kiedy ziemia pod naszymi roślinami będzie nazbyt sucha. W tym przypadku, nawadnianie roślin ogrodowych także będzie realizowany w zadanych porach, czyli wczesnym porankiem lub bardzo późnym wieczorem, co, jak już dobrze wiemy zapewni zabezpieczenie roślin przed poparzeniem. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż jest to dobrym rozwiązaniem, gdyż nie tylko zapewnia prawidłowy przebieg procesu nawadniania, ale także zapewnia nam spory poziom oszczędności naszego czasu, który będziemy mogli przeznaczyć na relaks w przydomowym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *