Planowanie budżetu domowego…

by:

Biznes

W każdym gospodarstwie domowym ważną rolę odgrywa budżet, czyli plan przychodów i wydatków. Ważne jest jego odpowiednie zaplanowanie, dzięki któremu możemy uniknąć deficytu czyli przewagi kosztów nad przychodami. Dlatego powinno się zwracać uwagę na odpowiednie zarządzanie budżetem. Planując go należy starać się unikać nie potrzebnych wydatków oraz kontrolować je. Warto mieć zawsze zostawioną jakąś część budżetu na nieprzewidziane wydatki aby uniknąć sytuacji, w której brakuje nam pieniędzy. Odpowiednie zarządzenie domowymi finansami wiąże się bezpośrednio z tym co jest napisane wyżej.

Kluczem do dobrego zarządzania jest stworzenie planu. Warto wypisać sobie środki jakimi będziemy dysponować, konieczne opłaty do zapłacenia, prognozowane kwoty wydane na żywność, środki czystości, komunikacja, utrzymanie samochodu itp.

Po zapisaniu kwot, które na pewno będziemy mogli wydać, sprawdzimy czy będziemy dysponowali nadwyżką. Część z niej warto wpłacić np. na konto oszczędnościowe a część dać do budżetu awaryjnego, czyli takiego na nieprzewidziane wydatki. Warto również ustalić czy w danym roku czekają nas wydatki związane z życiem rodzinnym, np. komunia, chrzest, ślub, wakacje i odłożyć na poczet tego jakąś kwotę. Spisując sobie to wszystko i dokładnie analizując tworzymy program do budżetu domowego.

Na koniec warto wspomnieć o ważnej kwestii-należy unikać pożyczek i kredytów, gdyż raty płacone co miesiąc/tydzień to kolejny wydatek do budżetu domowego, a nie kontrolowane zadłużanie może prowadzić do spirali długów.

Więcej na temat poprawnego planowania budżetu można dowiedzieć się na Cashflow24.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *