Kupno samochodu

by:

Motoryzacja

Kupując używany samochód nie chcemy by znajdował się on zbyt często u mechanika. W tej branży cudów nie ma, i praktycznie każdy samochód kupiony od poprzedniego właściciela (nie z salonu) będzie wymagał kilku wizyt u mechanika, a ich ilość zależy tylko i wyłącznie od tego jak bardzo wybredny będziesz przy kupnie samochodu. Osoby z klapkami na oczach, ślepo kupujące pierwszy lepszy samochód dają się ponieść emocjom. Kupno samochodu to niejednokrotnie długotrwały proces szukania potencjalnych nabytków oraz analizowania ofert pod kątem zarówno ekonomicznym jak i technicznym. Na co zwracać uwagę? Co zrobić, by zminimalizować szanse potencjalnej wizyty u mechanika?

Zwróć uwagę na:

Ogólny stan techniczny pojazdu. Sprawdź, czy na progach i nadkolach nie ma rdzy, gdyż są to miejsca najbardziej na nią podatną. Warto obejrzeć również karoserię pod kontem wgnieceń oraz szpachli, przydaje się do tego celu „specjalistyczne urządzenie”, które każdy z nas w domu posiada, a mianowicie magnes lodówkowy. Dzięki temu urządzeniu sprawdzimy podejrzane miejsca szpachlowania, do których magnes się nie przyczepi. Szpachla po jakimś czasie będzie odpadać, a w jej miejsce pojawi się zgnilizna. Następnie warto sprawdzić szyby. Data produkcji oraz producent powinny być na wszystkich szybach te same. Jakikolwiek odchył może informować o stłuczce w przeszłości, ale nie musi. Równie dobrze jakieś dziecko mogło rzucić przypadkiem kamieniem, ale warto dopytać właściciela o szczegóły. Następnie warto obejrzeć karoserię od środka. Wyciągnąć dywaniki i sprawdzić, czy podłoga nie jest przegniła. W bagażniku zastosować podobną czynność, jednak tutaj należy sprawdzić, czy nie ma żadnych spawów. Silnik nie powinien przeciekać. Jeżeli w oleju znajdują się opiłki metalu, znaczy to, że jakieś części się przecierają, i samochód długo nie pociągnie. Sprawdzić można również stan opon, gdyż zużyte opony wiążą się z dodatkowym kosztem po kupnie samochodu. Wsiadając za kółkiem zwróć uwagę na zapłon silnika, jego pracę (czy pracuje jednostajnie), dodatkowe bajery takie jak radio czy elektryczne szyby oraz czy wszystkie kontrolki gasną po kilku sekundach. Na jeździe próbnej sprawdzamy ABS, zbieżność oraz pracę skrzyni biegów. Piski, stukoty oraz inne dźwięki mogą być powodowane przez zużyte łożyska i możliwe, że jedynym rozwiązaniem będzie dla nas hurtownia łożysk samochodowych oraz zakup nowych łożysk.

Co dalej?

Po kupnie warto od razu wymienić olej oleje Mobil, gdyż sprzedawcy, wiedząc, że samochód zostanie sprzedany, zamiast wymieniać po prostu dolewają oleju by zaoszczędzić. Warto też zainwestować w rozrząd wraz z pompą, by samochód służył nam na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *