Czym się różnią serwery dedykowane od serwerów VPS

by:

Komputery

Z każdym dniem zwiększa się popyt na usługi hostingowe, a co za tym idzie powiększa się oferta usługodawców w tej dziedzinie. Również rozwój technologii determinuje coraz większą i bardziej różnorodną ofertę. Oprócz tradycyjnego hostingu dla stron www firmy posiadają jeszcze dwie, bardziej zaawansowane technicznie usługi.

Serwery dedykowane to wydzielone maszyny, które w całości wynajmowane są jednemu klientowi. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała moc przerobowa danego komputera jest w pełni dostępna. Umożliwia to również skuteczne zmniejszenie zapotrzebowania na przestrzeń w firmie, ponieważ nie trzeba się martwić o to, gdzie postawić serwery. Zmniejsza również wydatki, ponieważ zakupienie odpowiedniej maszyny z pełnym, najpotrzebniejszym oprogramowaniem często przekracza możliwości świeżo startujących firm, zwłaszcza gdy takich komputerów potrzebnych jest kilka. Najczęściej wykorzystywane są one do świadczenia usług wymagających dużych mocy przerobowych, takich jak serwery poczty czy radia internetowe.

Inną formą są serwery VPS. Są one – w największym skrócie – wydzieloną, najczęściej wirtualną częścią konkretnej maszyny. Stanowią całkowicie osobne środowisko symulując działanie oddzielnego komputera. Na jednej maszynie fizycznej można wydzielić kilka serwerów VPS i przydzielić im odpowiednie zasoby komputera. Jest to rozwiązanie tańsze, dla mniej wymagających użytkowników.

Warto pamiętać, że bez względu na to, który typ serwerów wybierzemy, ważne jest złącze. Internet symetryczny, czyli taki który ma identyczną prędkość przesyłu danych odbieranych jak i wysyłanych jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla dedyka jak i VPSa. Dzięki niemu zapewnimy jak najlepszy przepływ danych pomiędzy serwerem a odbiorcą i zmniejszy to możliwości zapchania łącz, które ulegną przez to destabilizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *