Czym jest instrument pieszczotliwie zwany basem?

by:

Rozrywka

Gitara basowa mimo młodego wieku (to jeden z młodszych instrumentów muzycznych) na zawsze zmieniła oblicze muzyki. Gitara basowa po raz pierwszy pojawiła się w 1951 roku, a jej twórcą był Leo Fendera. W początkowych założeniach gitara basowa miała zastąpić kontrabas, który mimo urokliwego brzmienia był niewygodny w transporcie. Gitara basowa nie przypadła jednak do gustu muzykom jazzowym, podbiła za to serca rockmanów.

Gitara basowa zaliczana jest do instrumentów strunowych szarpanych. Tradycyjna gitara basowa ma cztery struny E1, A1, D, G, co pozwala jej wydawać dźwięki41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Oprócz czterostrunowych gitar basowych istnieją również instrumenty pięciostrunowe, sześciostrunowe, ośmiostrunowe, oraz dwunastostrunowe.

Budowa gitary basowej nie różni się znacząco od konstrukcji innych gitar. Dźwięk z gitary basowej można wydobyć przez:

– szarpanie (palcowanie)- struny szarpie się na przemian środkowym i wskazującym palcem, metoda ta polecana jest zwłaszcza początkującym basistom,

– slapping-w struny uderza się kciukiem, wspomagając siłę uderzenia obrotami nadgarstka, co daje agresywny i charakterystyczny dźwięk,

-popping- struny szarpie się wszystkimi palcami poza kciukiem,

-klagnowanie- metoda łącząca dwie wcześniej wymienione techniki gry tj. slapping i popping,

– granie kostką- ta znana technika gry na gitarze elektrycznej może być również stosowana w przypadku gitary basowej.

Basy produkowane są do dziś i cieszą się niesłabnącą popularnością. Choć ich konstrukcja się nie zmieniła, to sama gitara basowa zyskała uznanie muzycznego świata, który wyniósł ją do rangi instrumentu solowego. Ceny gitar basowych wynoszą od 250 do 4500 złotych. Zawodowiec sięgnie oczywiście po te z najwyższej półki, natomiast osoba dla której dopiero rozpoczyna się nauka gry na gitarze basowej Kraków, zdecydowanie powinna nabyć tańszy instrument.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *