Azalie i Różaneczniki do przydomowego ogrodu.

by:

Rozrywka

Uprawa przydomowego ogrodu to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego z nas, szczególnie jeśli posiadamy w obejściu domu sporo wolnej przestrzeni. Bardzo ważne będzie tutaj jednak prawidłowe zaplanowanie całego ogrodu, aby ostatecznie znalazły się w nim i mniejsze kwiaty i drzewa i krzewy ozdobne, oraz miejsce do relaksu, czyli przynajmniej jakaś ławeczka, na której będziemy mogli przysiąść i zrelaksować się w otoczeniu przyrody. Zobaczmy jednak, jak można rozplanować swój ogród przydomowy, poprzez uzupełnienie tradycyjnej nasady kwiatowej przez krzewy wrzosowate z rodziny Rhododendron?

Dlaczego Rhododendron?

Pytanie w sumie oczywiste i od razu nasuwające się na myśl. Otóż krzewy wrzosowate z rodziny Rhododendron, zapewniają nam wspaniały zapach rozsiewający się po całym ogrodzie, nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale także wiele ich odmian pozostaje zimozielonych, a to dodatkowa zaleta do naszego ogrodu. W tej kwestii to akurat Różaneczniki mają liście zimozielone, zaś Azalie mają liście opadające lub tez półzimotrwałe. Generalnie można jednak powiedzieć, iż jest to roślina wyśmienicie nadająca się do uprawy w naszej strefie klimatycznej, gdzie nie ma zbyt wielkich wymagań.

Wymagania w uprawie Różaneczników i Azalii.

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe przygotowanie gleby, której odczyn pH powinien mieścić się w przedziale od 4-6. W tym celu powinniśmy przygotować odpowiednią mieszankę składającą się w równych proporcjach z kwaśnego torfu, kory sosnowej oraz kompostu bądź ziemi ogrodniczej. Mieszanką należy wypełnić dół o wymiarach pół metra głębokości i metra średnicy (w przypadku odmian większych warto wykopać jednak głębszy dół).

Musimy także zadbać o to, aby stanowisko dla Różaneczników oraz Azalii było odpowiednio zacienione i zapewniało wysoki poziom wilgotności. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż rośliny te w swoim naturalnym środowisku mają właśnie takie warunki, a najważniejsze będzie to, abyśmy w miarę naszych możliwości postarali się odwzorować naturalne środowisko występowania Rododendronów.

Pielęgnacja Rododendronów.

Jeśli chodzi o zabiegi związane z pielęgnacją Różaneczników oraz Azalii w ogrodach to nie musimy się zanadto tym przejmować, bowiem nie mamy tutaj do czynienia z większymi wymaganiami. Musimy tutaj jedynie zadbać o to, aby raz lub dwa razy do roku dodatkowo zasilić glebę odpowiednio dobranym do odmiany nawozem. Trzeba także dbać o prawidłowe nawodnienie roślin przez cały sezon. Przypadku większych upałów i braku deszczu, należy także nawilżać liście i kwiaty poprzez ich zraszanie wodą. Nie musimy tutaj przejmować się jakimikolwiek cięciami pielęgnacyjnymi, gdyż wystarczy okresowo usuwać suche gałązki, aby ułatwić wzrost nowym.

Generalnie rzecz więc biorąc, można powiedzieć, iż Różaneczniki i Azalie to rośliny bezproblemowe w uprawie w naszych warunkach klimatycznych, toteż warto przy ich pomocy uatrakcyjnić swój przydomowy ogród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *